Jak se vyznat ve studiu

Prezenčně či kombinovaně?

Cesta k výběru konkrétního oboru je dlouhá. My to vezmeme nejdříve malou oklikou, která by se mohla zdát být na první pohled zacházkou, ale ona v mnoha případech může celou pouť urychlit. Protože předtím, než překročíte startovací čáru rozhodovacího procesu, je dobré se zamyslet, jaký je vůbec cíl vaší vysokoškolské túry.
Jak tedy vlastně studovat?

V zásadě jde o odpověď na jednu základní otázku: Jak si představujete, že bude vaše studium na vysoké škole vypadat? Chcete téměř každodenně chodit do školy a užívat studentského života naplno? Nebo byste si př?áli větší volnost, tzn. být přímo ve škole jen někdy, ale o to intenzivněji?

Existují dva základní modely studia: prezenční a kombinované. Oba mají svá pro i proti a každému může vyhovovat něco jiného. Důležité ale je vědět, že oba typy kladou na své studenty stejně vysoké nároky a nikdo není o žádnou část studia ochuzen. Prostě se jedná o dvě formy téhož. Prezenčního studenta tak čekají přednášky, laboratoře, semináře, cvičení a terénní cvičení, které má rozložené během celého semestru. Student kombinovaného studia musí absolvovat výuku jednou za 3–4 týdny obvykle v pátek odpoledne až do neděle a na konci semestru týdenní blokové cvičení.

Pro správné rozhodnutí je potřeba si tedy uvědomit, co je vaší prioritou a jak chcete naložit se svým časem. Podrobnější informace k problematice naleznete zde.

Vybírejte dobře, ne u všech oborů na fakultě jsou k dispozici obě možnosti, tak ať vykročíte pravou nohou:-)