Instruktážní video

Myslivci se již léta aktivně zapojují do procesu kontroly zdraví volně žijící zvěře společně se Statní veterinární správou České republiky a věnují se prevenci šíření závažných chorob v populacích zvěře. V posledních letech jejich zapojení významně stoupá, zejména v souvislosti se šířením významných chorob, jako je africký mor prasat nebo ptačí chřipka. Základní screening v populaci je nejčastěji založen na odběru krve (barvy) z ulovené zvěře. Masivní akce jsme zažili v roce 2018, kdy se testovala přítomnost Aujezskyho choroby z každého uloveného divočáka v celé České republice nebo v současnosti běžící preventivní akce na testování afrického moru prasat v některých částech republiky. Krev se většinou odebírá volným náběrem v dutině hrudní po jejích otevření během vyvrhování. To s sebou přináší několik rizik. Krev může být velice snadno kontaminována obsahem trávicího traktu nebo vnějšími látky, které se sem dostanou při vyvrhování, případně velice rychle koaluguje. Vše je nutné provést obvykle v honitbě těsně po ulovení, a ne vždy má lovec u sebe potřebné vybavení. Kvalita odebraného vzorku pak ovlivňuje i kvalitu a možnost provedených laboratorních analýz.

Na začátku tohoto roku jsme na Fakultě lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (FLD ČZU) přivítali na odborné stáži dr. Saula Ruize ze španělské Veterinární univerzity v Cordobě. Společně s jeho kolegy publikoval metodu odběru krevního vzorku u ulovených divokých prasat z lebečních dutin. Společně s ním jsme tuto metodu v průběhu naháňkové sezóny ověřili i u nás.

Metoda spočívá v odběru vzorku skrze oční bulvu, kdy je nutné zasunout jehlu injekční stříkačky skrze spojení oka a mozku do vnitřní části mozku a zde natáhnout do injekční stříkačky krev nacházející se v žilním splavu. K odběru je nutné použít injekční jehlu o délce minimálně 8 cm a je možné odebrat často i více než 20 ml krve.

Oproti standardnímu odběru náběrem z dutiny břišní má odběr z mozkového žilního splavu několik výhod. Odběr lze provádět i několik hodin po ulovení. Možný byl odběr i po 48 hodinách, a dokonce i odběr pouze z oddělené hlavy. Během odběru je minimální riziko kontaminace vzorku jak z vnitřního, tak z vnějšího prostředí. Odběry lze provádět i z čerstvě uhynulých kusů černé zvěře. Jediná nevýhoda je nemožnost odběru vzorku v případě, že kus byl uloven střelou do lebeční oblasti.

Z tohoto ověření bylo připraveno instruktážní video, které můžete najít na oficiálním YouTube kanále FLD ČZU (@FLDvPraze).Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.