Ekonomika a pěstování březových porostů jako alternativa obnovy chřadnoucích smrkových porostů v České republice

O projektu

Projekt z finančních mechanismů: Grantová služba státního podniku Lesy České republiky, s. p.

Číslo projektu: 90 (evidenční číslo GS LČR), ČZU interní číslo projektu: 43170/9010/9028

Odpovědný řešitel za FLD: Ing. Roman Dudík, Ph.D.

Kontaktní osoba: Ing. Roman Dudík, Ph.D., dudik@fld.czu.cz

Trvání projektu: 2018-2020

Anotace ČJ/AJ:

Projekt se zabývá ekonomickým hodnocením produkčních schopností březových porostů, které mohou být alternativou při obnově rozsáhlých holin vzniklých v důsledku chřadnutí smrkových porostů v České republice. Ve spolupráci s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti a Mendelovou univerzitou v Brně jsou rovněž řešeny otázky související se zakládáním březových porostů. Pozornost je rovněž věnována modelům vývoje monokulturních a smíšených březových porostů a možnostem využití a zpeněžení březové dřevní suroviny. Jedná se o smluvně financovaný projekt, jehož řešení navazuje na již úspěšně zakončený projekt Vyhodnocení plnění funkcí lesa u březových porostů, ekonomiky březového hospodářství a návrh východisek pro hospodaření s břízou v ČR.

The project deals with the economic evaluation of production capacity of birch stands, which could be an alternative for afforestation of large forest openings caused by declining of spruce stands in the Czech Republic. In cooperation with Forestry and Game Management Research Institute and Mendel University in Brno, issues of birch stands establishments are solved as well. The attention is also devoted to the models of development of monoculture and mixed birch stands and possibilities of utilization and sale of birch raw wood. It is a contractually funded project, which follow the successfully finished project Evaluation of Forest Functions Fulfilment in Birch Stands, Birch Management Economy and Proposed Conception of Birch Management in the Czech Republic.