Objektivizace způsobu zjišťování dynamiky výskytu škodlivých činitelů moderními prostředky DPZ jako podklad pro rozhodování státní správy lesů

Projekt z finančních mechanismů: NAZV

Číslo projektu: QK1920458

Odpovědný řešitel za FLD: Ing. Roman Modlinger, Ph.D.

Kontaktní osoba: Ing. Roman Modlinger, Ph.D., modlinger@fld.czu.cz

Trvání projektu: 2019-2021

Anotace ČJ/AJ:

Výzkumný projekt má za cíl navrhnout komplexní systém sledování výskytu škodlivých činitelů v ČR, který by se opíral o objektivně zjištěné údaje dálkového průzkumu země. Rozpracovat ekonomickou náročnost zavedení tohoto systému a stanovit jeho detekční limity. Pro vybraná modelová území vytvořit webovou a mobilní aplikaci s interaktivním přístupem k zjištěným údajům, a strukturovanou veřejně přístupnou databázi zaznamenaného poškození. Seznámit a proškolit pracovníky státní správy lesů s užíváním těchto nových nástrojů. Z plánovaných dílčích cílů projektu jsou pro použití státní správou lesů a lesnickou praxí podstatné nástroje umožňující stanovit plochu a objem polomu, odlišit včasné a pozdní zpracování kůrovcového dříví, predikovat počátek rojení a vývoj lýkožrouta smrkového nebo odhadnou míru napadení porostů patogenem.

Main aims of the research project are develop the complex system for evidence of the forest damaging agents in the Czechia, based on the remote sensing tools, also to determine detection limits and economic complexity of system implementation. For selected areas to create web and mobile app with interactive approach to the data obtained and create publicly accessible database of the forest damaging agents. To acquaint and trained employees of the state forest administration with the using of these new tools. From the sub-goals of the project are significant tools to determine area and volume of the wind-felled trees, distinguish bark beetle attacked trees harvested on-time and late, to predict beginning of the swarming and development of the spruce bark beetle or estimate the severity diseases in the forest stands.