Dynamika temperátních horských lesů: její dlouhodobé hnací síly a diverzita na gradientu kontinentality

O projektu:

Projekt z finančních mechanismů: GAČR – Standardní projekt

Číslo projektu: 20-13368S

Odpovědný řešitel za FLD: Niina Irina Kuosmanen Ph.D.

Kontaktní osoba: Niina Irina Kuosmanen Ph.D., kuosmanen.niina@gmail.com

Trvání projektu: 2020-2023

Anotace ČJ/AJ:

Vzhledem k očekávaným klimatickým změnám, zvyšujícím se disturbancím a lidskému vlivu se temperátní horské lesy (THL) ocitají pod vysokým tlakem a je tak nejisté jak budou tyto ekosystémy na narůstající tlak reagovat. Paleoekologická data (např. sedimentární fosilní pyl, uhlíky, rostlinné a hmyzí makrozbytky) umožňují zhodnotit dlouhodobé změny THL v souvislosti se změnami klimatu a režimu disturbancí. Vzhledem k nedostatku znalostí o dlouhodobých změnách lesů na gradientu kontinentality navrhujeme studovat dynamiku THL a její hnací síly ve třech biogeografických regionech střední a východní Evropy. Za použití vysokého rozlišení a interdisciplinárního (multi-proxy) přístupu očekáváme jednak detekování různých disturbančních faktorů (zahrnujících požáry) ovlivňujících změnu THL a dále určení dloudobých změn jejich diverzity za různých klimatických podmínek a disturbančního režimu. Naše výsledky budou hrát klíčovou roli v porozumění budoucí klimaticky podmíněné vegetační změně, která stále postrádá studium širších úrovní kontinentality v minulosti.

Projected climate change, with increasing disturbances and extensive human impact, place temperate montane forests (TMF) under pressure and it is uncertain how these ecosystems will respond to these changes. Palaeoecological data (e.g. sedimentary fossil pollen, charcoal, plant and insect remains) provide means to assess long-term change in TMF in relation to the changes in climate and disturbance regime. Due to the lack of knowledge on long-term (millennial) forest change at the continentality gradient, we propose to investigate TMF dynamics and its drivers in three distinct biogeographical regions in Central Eastern Europe. By using high resolution, interdisciplinary multiproxy approach we expect to detect different disturbance factors driving TMF change (including fire), and determine their long-term diversity change under different climate conditions and disturbance regimes. Our findings will have crucial role for understanding the future climate-driven vegetation change, which still lacks broader continentality scales from the past.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.