Obalování sadebního materiálu lesních dřevin technologickým systémem PostCont

O projektu:

Projekt z finančních mechanismů (financovaný apod.): TAČR

Číslo projektu: TH03030339

Odpovědný řešitel za FLD: doc. Ing. Ivan Kuneš, Ph.D.

Kontaktní osoba: Ivan Kuneš, kunes@fld.czu.cz

Trvání projektu: 2020 – 2023

Celkový rozpočet: 4228000

Vytvořit funkční zařízení pro automatizované obalování prostokořenných rostlin do prorůstavých obalů z recyklovaného materiálu (starý papír, dřevovina atd.), které proběhne až po vypěstování rostlin na venkovních záhonech lesních školek. Ověřit použitelnost funkčního vzorku, kvalitu sadebního materiálu i jeho ujímavost a iniciální prosperitu v lesním prostředí. Nabídnout provozu technologický systém umožňující získat sadební materiál, který bude mít některé důležité přednosti obalovaného sadebního materiálu. Systém, který umožní produkovat krytokořennou sadbu s výrazně menší ekologickou stopou, než je tomu u klasického obalovaného materiálu (nižší spotřeba vody a pesticidů, recyklace vybraných vstupů).

To construct a technological system for encapsulation of the root systems of bare-rooted plants to containers that are penetrable for roots and are made of recycled material (old paper, wood fibres etc.). To verify the applicability of the system under the conditions of forestry use. Verification will include assessment of the planting stock quality, survival rate and growth performance on forest sites. To offer a system that produces a planting stock with some important features of container plants. A system that produces containerized plants with a lighter ecological footprint than is the case of conventional container technology (lower water and pesticides consumption, recycling). To broaden the available spectrum of technologies for production of planting stock for forestry.