Získali jsme strategický projekt na podporu excelentního výzkumu

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v listopadu uspěla v jedné z nejdůležitějších národních soutěží na podporu excelentního výzkumu, když mezi 130 konkurenčními projektovými žádostmi hodnocenými dvoukolovým systémem získala celkově 5. místo se svým projektem EVA 4.0.

Celý název projektu zní Excelentní Výzkum jako podpora Adaptace lesnictví a dřevařství na globální změnu a 4. průmyslovou revoluci. Projekt bude realizován po dobu 5 let a koordinovat jej bude sám děkan FLD prof. Marek Turčáni, který se významně podílel také na přípravě projektové žádosti. Cílem projektu, spolufinancovaného z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), je vybudování Centra excelentního výzkumu se zaměřením na významné vědecké problémy, kterými se fakulta zabývá. V tomto duchu bude projekt rozdělen do tří hlavních tematických oblastí, a to biologie, lesnictví a dřevařství.

Vybudováním centra excelence se dále zintenzivní kvalitní vědecká činnost na FLD. Výrazným způsobem se rozšíří příprava významných vědeckých publikací, které budou mít šanci se prosadit v těch nejlepších světových vědeckých časopisech. V rámci projektu bude vytvořen početný výzkumný tým padesáti vědců složený z excelentních zahraničních, ale i domácích odborníků pod vedením amerického profesora a předního výzkumníka USDA[1] Andrew Liebholda. Na výsledky projektu bude dále dohlížet vědecká rada projektu složená ze světově uznávaných odborníků v oboru.

Významně posílena bude také výzkumná infrastruktura fakulty. S investicemi do infrastruktury se v projektu počítá ve výši cca 130 milionů Kč. Na zajištění provozu projektu a jeho výzkumných týmů je určeno dalších 227 milionů korun. Celkový rozpočet projektu činí tedy více než350 milionů korun na pět let. Vedení FLD považuje projekt za strategicky významný krok k rozvoji fakulty směrem k středoevropské, až Evropské špičce.

[1] United States Department of Agriculture