Metody umělé reprodukce břízy ojcovské a postupy směřující k zachování její populace na území České republiky

Projekt z finančních mechanismů (financovaný apod.): TAČR

Číslo projektu: TH03030339

Odpovědný řešitel za FLD: doc. Ing. Ivan Kuneš, Ph.D.

Kontaktní osoba: Ivan Kuneš, kunes@fld.czu.cz

Trvání projektu: 2018 - 2021

Celkový rozpočet: 1848000

Projekt umožní zajistit reprodukci jedinců břízy ojcovské, a může tak přispět k záchraně jediné popsané populace této břízy u nás. Projekt rovněž pomůže objasnit taxonomické postavení této populace v rodu bříza. Obojí je v zájmu celé české společnosti, která je (vědomě či nevědomě) typickým uživatelem výsledků. Součástí projektu bude vytvoření metodického postupu množení existujících jedinců pro zachování stávajícího genofondu. Zde budou typickým uživatelem také školky produkující sadební materiál druhů ohrožených dřevin, příp. arboreta a botanické zahrady, kterým metoda umožní jedince břízy ojcovské pěstovat. Poznatky z řešení projektu přispějí k záchraně kriticky ohroženého taxonu.

The project would enable the artificial regeneration of Ojców birch and thus could contribute to preservation of the only population of this birch in the Czech Republic. The project will also help to clarify the taxonomic position of this birch within the Betula genus. The project team intent to prepare a methodological document summarizing the ways of artificial propagation of the existing individuals of Ojców birch in the Czech Republic and conservation of the existing genofond.