Adaptace lesního hospodářství pro udržitelné využívání přírodních zdrojů

O projektu:

Projekt z finančních mechanismů: NAZV ZEMĚ

Číslo projektu: QK21010198

Odpovědný řešitel za FLD: prof. Ing. Róbert Marušák, Ph.D.

Kontaktní osoba: prof. Ing. Róbert Marušák, Ph.D., marusak@fld.czu.cz

Trvání projektu: 2021-2025

Anotace ČJ/AJ:

Cílem projektu je navrhnout systém moderního sběru dat LHP/O a jeho implementaci do stávajícího systému. Optimalizovat ekosystémové služby majetků při zachování trvale udržitelné produkce dříví. Analyzovat dostupná adaptační opatření a posoudit jejich relevanci na vybraných stanovištích. Otestovat a navrhnout optimální řešení obnovy kalamitních holin. Navrhnout stanovištně specifická opatření pro retenci vody v lesích a těžebně-dopravní technologie, které budou minimalizovat dopad na půdu. Implementovat poznatky o vlivu způsobu hospodaření na humifikační poměry a uhlíkovou bilanci v půdě do lesnického plánování. Ověřit hypotézu, že adaptační opatření jsou ekonomicky dlouhodobě udržitelná, případně je modifikovat. Analyzovat tato opatření z pohledu legislativních kolizí, navrhnout případné změn.

The aim of the project is to design and implement new forest planning data collection system. To optimize ecosystem services of a forest property along with sustainable harvest. To analyse adaptation measures, assess their relevance in selected habitats. To test an optimal solution for regeneration of calamity clear-cut. To propose site- specific measures increasing water retention in forests and adopting logging and transport technologies minimizing impact on the soil. To implement knowledge on the influence of management on humification and carbon balance in soils in forest planning. To verify the hypothesis that adaptation measures are economically sustainable in the long run, or to propose a modification. To analyse these measures from the point of view of legislative conflicts, to propose eventual changes.