Vliv dostupnosti dusíku a stavu lesa na půdní mikrobiom, cykly prvků a biologické zotavování acidifikovaných vod v horkých ekosystémech

O projektu:

 

Projekt z finančních mechanismů: GAČR Standardní projekt

 

Číslo projektu: 22-05421S

 

Odpovědný řešitel za FLD: Ing. Radek Bače, Ph.D.

 

Kontaktní osoba: Ing. Radek Bače, Ph.D., bace@fld.czu.cz

 

Trvání projektu: 2022-2024

 

 

Anotace ČJ/AJ:

 

Smrkové porosty v neobhospodařovaných povodích šumavských jezer byly v průběhu posledních 20 let do různé míry narušeny kůrovcovým žírem. Veškerá mrtvá biomasa zůstala na místě a porosty se začaly přirozeně zmlazovat. Tím se vytvořily široké gradienty stavu vegetace, půdních vlastností a složení vod v rámci jednotlivých povodí i mezi nimi. Navrhujeme využít tyto gradienty v integrované, mezioborové studii s cílem posoudit vliv obnovy lesa na chemické a mikrobiální složení půd a jejich funkci, cykly a množství živin (primárně N) v ekosystému, ztráty prvků do vod a zotavování šumavských jezer z acidifikace. Především se zaměříme na (1) vliv postupného rozkladu mrtvé biomasy na kaskádu změn ve složení a funkci půdního mikrobiomu, dostupnost prvků a jejich vyplavování, (2) míru ovlivnění těchto změn způsobenou početností zmlazení a růstovou rychlostí stromů a jejich závislostí na mikroklimatických podmínkách a (3) význam výsledných změn sezónního složení vod po disturbancích na jejich biologické zotavování.

 

The dominant Norway spruce vegetation was to different extents disturbed by bark beetle infestation in the unmanaged Bohemian Forest (BF) catchments during the last two decades. All dead tree biomass remained on site and stands began to regenerate naturally, providing wide gradients of vegetation, soil properties, and surface water composition within individual catchments, as well as among them. We propose an integrated study in the BF catchment-lake systems on effects of natural forest regeneration on chemical and microbial soil composition and function, element (primarily N) cycles and leaching, and recovery of receiving waters from acidification. We plan to evaluate (1) effects of gradual decomposition of dead biomass on a cascade of compositional and functional changes in soil microbial communities, and element availability and leaching; (2) how their fluctuations are affected by density of regenerating trees and their growth rates (both related to microclimate conditions); and (3) how seasonality of post-disturbance element leaching affects biological recovery of waters.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.