Potenciál geograficky nepůvodních druhů dřevin v lesním hospodářství ČR

O projektu:

Projekt z finančních mechanismů: NAZV ZEMĚ

Číslo projektu: QK22020045

Odpovědný řešitel za FLD: prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc.

Kontaktní osoba: prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc., podrazsky@fld.czu.cz

Trvání projektu: 2022-2024

Anotace ČJ/AJ:

Cílem projektu je získání poznatků o problematice využití geograficky nepůvodních druhů dřevin (GND) v lesním hospodářství ČR. Budou shromážděny relevantní poznatky z domácí i zahraniční odborné literatury. Pozornost bude zaměřena na otázky biologie a stanovištních nároků GND, jejich produkce, pěstování, vlivu na stanoviště, fytopatologických rizicích, rizika invazivnosti. Budou vyhodnoceny (aktualizovány) výsledky dlouhodobých pěstebních experimentů a dlouhodobých provenienčních ploch GND. Dále budou provedena genetická šetření pro ověření původu a bude vypracována databáze genetického screeningu. Výstupy projektu budou zaměřeny na výklad klasifikace GND (Hkonc) využitelný při rozhodování orgánů státní správy a na metodické postupy pro pěstování GND ve směsích našich domácích dřevin.

The objective of the project is to get knowledge on a use of geographically non-native woody species (GND) in Czech forestry. Relevant knowledge from both domestic and foreign literature sources will be gathered. The project will focus on questions such as GND biology and site demands, their production, silviculture, impact on site, vulnerability to diseases and risk of invasive spreading. Long-term silviculture and provenance experiments will be reevaluated and databases updated. To verify origin, methods of genetic screening are to be a base for database. The project outputs are to be focused on explication of GND classification (Hkonc) utilizable for civil service decision making and on silvicultural guides proposing mixtures with native woody species.