Máte psa praváka nebo leváka? I mazlíčci preferují strany, tvrdí vědci ze zemědělské univerzity

Možná jste nevěděli, že i u psů se dá rozeznat, jestli jsou praváci nebo leváci. To, jakou „stranu“ preferují, má přitom podle vědeckého týmu z České zemědělské univerzity vliv i na jejich magnetický smysl - tedy na schopnost vydat se i bez kompasu preferovaným směrem. U psů je to podle výzkumu nejčastěji na sever.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí mazlíček. Ilustrační foto.

Domácí mazlíček. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Z pohledu motorické laterality, kdy pes preferuje třeba levou nebo pravou tlapku, se to dá zjistit jednoduchým testem, že mu dáte kelímek od jogurtu a pozorujete, kterou packou si ho častěji přidržuje,“ popisuje Jana Adámková z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity (ČZU).

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Evy Rajlichové

Podle Adámkové jsou i psi, kteří nepreferují ani jednu stranu: „Čtvrtina psů byli praváci, čtvrtina leváci a ty zbývající dvě čtvrtiny byly ambilaterální, že jim bylo jedno, zda si to přidrží tak nebo tak, nebo vůbec ty packy nepoužívali.“

Výzkum také ukázal, že malá a střední plemena, feny a starší psi upřednostňovali misku umístěnou na severu bez ohledu na to, zda jsou praváci nebo leváci. Mladší jedinci naopak vybírali podle své šikovnější strany.

Adámková tvrdí, že psům se experiment poměrně zamlouval: „Je jedno jestli běží doleva nebo doprava, vždy vyprázdní obě misky. Pro ně je to vlastně taková hra, kdy získají odměnu a nemusí vyvinout mnoho území.“

V experimentu bude ČZU v následujících měsících pokračovat. A to na šlechtitelské stanici Truba, kde využijí velkou elektromagnetickou cívku. Vědci vidí potenciál výzkumu v tom, že ukazuje na individualitu u psů, kterou ovlivňuje nejen pohlaví a věk, ale také magnetické pole Země.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější