Monitoring stavu a vývoje souší po kůrovcové kalamitě

O projektu:

Projekt z finančních mechanismů: NAZV ZEMĚ

Číslo projektu: QK21010435

Odpovědný řešitel za FLD: doc. Ing. Peter Surový, Ph.D.

Kontaktní osoba: doc. Ing. Peter Surový, Ph.D., surovy@fld.czu.cz

Trvání projektu: 2021-2023

Anotace ČJ/AJ:

V souvislosti s kůrovcovou kalamitou byla vydána opatření obecné povahy, na jejichž základě se na kůrovcové souše nevztahuje povinnost vlastníka lesa přednostně zpracovat těžbu nahodilou. Důsledkem je dosud nevídaný rozsah stojících odumřelých smrkových monokultur. Projekt se zaměřuje na zjišťování údajů o stojících souší pro:

1. lokalizaci a zjištění rozsahu a zásob suchých porostů pomocí moderních metod dálkového průzkumu Země kalibrovaných podrobným pozemním měřením,
  2. sledování stavu a stability kůrovcových souší v porostech s ohledem na rizika pádu a požáru, v závislosti na vlastnostech stanoviště,
  3. predikce stavu a vývoje odumřelých porostů v čase,
  4. návrh managementu s přihlédnutím k zjištěnému stavu a rizikům suchých porostů v závislosti na faktorech stanoviště.

In context of recent bark beetle outbreak, bark beetle-induced deadwood was excluded from the duty of priority processing of wood from incidental felling. As a result, Czech forest land recently contains standing dead spruce stands of unprecedented extent. The project focuses on mensuration and description of dead forest stands for:

1. localization and determination of extent and volumes of dead forest stands with the use of modern remote sensing methods, calibrated with detailed terrestrial measurements,
  2. monitoring of wood decomposition process in standing trees and stability of standing trees, including the risk of fires,
  3. prediction of development of dead trees and forest stands in time,
  4. management plan based on the development and risks of dead forests on different site.