FLD získala dvě ceny ministra zemědělství

Ceny ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky byly předány na slavnostním zahájení výstavy Země živitelka dne 25. srpna 2016 v Českých Budějovicích. Ze tří oceněných prací putovaly dvě na Fakultu lesnickou a dřevařskou ČZU. Ministr zemědělství Marian Jurečka ocenil prvním a druhým místem doktorandky, které pracovaly na výzkumu na Katedře myslivosti a lesnické zoologie.

I. cena (70 000 Kč) – Ing. Tereza Kolbabová, za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, která je zaměřena na studium vlivu magnetického pole produkovaného vedením vysokého napětí (VVN) na sekreci spánkového hormonu melatoninu a tím na zdraví a kondici savců. Studie byla realizována na telatech a poskytla významná data k této celosvětově rozporuplné otázce. Studie jako první objevila, že vliv VVN je sezónně proměnlivý. Toto zjištění má významný dopad na pochopení interakce magnetických polí a hormonálního systému s potenciálním významem pro živočišnou výrobu a zdravotnictví.

II. cena (50 000 Kč) – Ing. Michaela Holá, za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, která se zabývá studiem využití analýzy stabilních izotopů prvků k objasnění zdroje obživy populací prasete divokého. V práci byly analyzovány obsahy stabilních izotopů uhlíku a dusíku v srsti prasete divokého krmeného kukuřicí. Nové poznatky z této práce mohou být využity ve výzkumu potravní ekologie prasete divokého a při hodnocení škod na zemědělských porostech způsobených tímto druhem zvěře.

Cena ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky je veřejná soutěž pro mladé vědecké pracovníky do 35 let. Soutěž vyhlásilo počátkem letošního roku Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd.