Lesníci a dřevaři v Americkém centru Velvyslanectví USA

Od semínka k dokonalosti. To je název výstavy, která až do 20. června bude zdarma k vidění v Americkém centru Velvyslanectví USA v Praze. Výstava představuje aktivity Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze ve velkoformátových fotografiích a artefaktech vztahujících se k lesnictví a využití dřeva. „Výstava je paralelou k projektu American Framing, současně vystavenému v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze, kam byla převezena z Bienále architektury v Benátkách.“, sdělila kulturní atašé Velvyslanectví USA v Praze paní Natalie D. Wilkins.

Účastník výstavy se tak postupně seznámí s cestou dřeva od semínka, přes pěstování lesa za využití moderních technologií a aktuálních vědeckých poznatků až po těžbu a využití dřeva k uhlíkově neutrálním výrobkům a stavbám budoucnosti. Slavnostní vernisáž výstavy proběhla ve středu 18. května za účasti odborné i laické veřejnosti, včetně zástupců politického spektra. „Tato výstava je jednou z našich mnoha aktivit, prostřednictvím kterých komunikujeme s veřejností. Vysvětlujeme veřejnosti, že lesní porosty plní v naší krajině mnoho funkcí a jsou důležité pro kvalitu života lidí. Mají schopnost zadržovat vodu, ochlazovat krajinu a poskytovat další ekosystémové služby. Les je také zdrojem jedinečné trvale obnovitelné přírodní suroviny – dřeva. Dřevo a výrobky z něj mají velký přínos ve spojitosti např. s vázáním oxidu uhličitého, klimatickou změnou, šetrným, udržitelným a zdravým bydlením. Úkolem lesníků je tak zajistit k přírodě šetrné hospodaření s lesy, které budou klimaticky odolné, stabilní a budou plnit všechny funkce, které od nich veřejnost vyžaduje.“, uvedl děkan Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze, profesor Róbert Marušák. „Srdečně tak všechny zvu k návštěvě této unikátní výstavy Od semínka k dokonalosti.“, doplňuje děkan.