Akce 2019
Gaudeamus Praha
Významný evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání navštívilo cca 10 000 studentů. V rámci veletrhu se propagovala celá ČZU.
Dny otevřených dveří
Dny otevřených dveří proběhly v pátek a v sobotu. Pro uchazeče byly připraveny přednášky o studiu, ukázky z výzkumu kateder a prohlídky areálu.
Veletrh FOR WOOD
Cílem tohoto veletrhu bylo zpropagovat nový studijní magisterský obor: Dřevěné konstrukce a stavby na bázi dřeva. Fakulta měla stánek o velikosti 5x4 metrů. Stánek byl naplněn expozicemi od dřevařů (mikroskop s mikro vzorkami, poznávačka prkének, ukázka výrobků od studentů, tepelná izolace umělá x přírodní, ukázka skript).
Veletrh pracovních příležitostí
Veletrhu se zúčastnilo 7 firem: Lesy ČR, Kronospan, BJS, Danzer, ÚHUL, VÚLHM, Vexta domy.
Stavební veletrh Brno
Stánek byl zařízen dle vkusu dřevařů. Expozici dominovaly modely studentů dřevařství z předchozích let, ukázky skript autorů z FLD a vzorky jednotlivých druhů dřeva. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si příčný řez dubu pod mikroskopem, zkusit si poznávačku vzorků a obdivovat dřevinu wenge.
Den otevřených dveří
Den otevřených dveří probíhal od 9:00hod do 15:00hod. Informační přednášky od studiu probíhaly v čase 10:30 a 13:30. Během dne proběhly 4 prohlídky areálu.
Regionální kolo YPEF
Žáci soutěžili v těchto kategoriích v tříčlenných družstvech. Soutěž se skládala z teoretické a praktické části. Teoretická část soutěže byla tvořena písemným testem o 20 otázkách z oblasti přírody, lesů a lesnictví. Praktická část soutěže byla tvořena poznávací soutěží o 20 položkách (herbářové položky, listy, plody, semena, horniny a nerosty, pobytové znaky zvěře apod.). Žáci mohli získat celkem 40 bodů.
V mladší kategorii zvítězilo družstvo z Gymnázia Nad Alejí ve složení: Ema Jánská, Markéta Petříčková a Anna Vránova. Družstvo získalo celkem 34,5 bodů.
V úterý se žáci starší kategorie postarali o napínavý souboj mezi prvním a druhým místem, kde po rozstřelové části nakonec zvítězilo družstvo z Gymnázia Budějovická ve složení: Petra Pecková, Jan Janiš a Štěpán Vavřina s celkovým počtem 32 bodů.
Den Země na Klepci
Tento rok se konal již 13. ročník Den Země na Klepci. FLD se zúčastnila poprvé, akce měla vysokou návštěvnost cca 1200 lidí a o lesní pedagogiku měli zájem nejen děti, ale i dospělí. Mohli si vyzkoušet poznávat stopy, obilí, parohy a rohy. Dále mohli nakouknout do binolupy, jak vypadá kůrovec.
Keramické trhy ŠLP
Keramické trhy se konaly v Kostelci nad Černými lesy a v rámci této akce pořádal ŠLP "Den otevřených dveří". Účastníci se mohli zúčastnit prohlídky zámku, zakoupit rostliny z okrasné školky a dřeviny z lesní školky. FLD připravila pro účastníky stánek s lesní pedagogikou. Lidé si mohli vyzkoušet poznávání stop, parohů, rohů. Nahlédli do binolupy na lýkožrouta smrkového a na lýkožrouta lesklého. Dále měli možnost poznávat předměty pomocí hmatu a pro ty nejmenší děti připravila FLD omalovánky a skládání puzzlí.
Národní kolo YPEF
Národní kolo se konalo 17. – 18. června na zámku v Kostelci nad Černými lesy a v Arboretu FLD. Soutěže se zúčastnilo 12 nejlepších tříčlenných družstev z celé České republiky. Soutěžící museli prokázat zdatnost v teoretických i praktických znalostech lesa a evropského lesnictví. První den soutěžící prokazovali znalosti v písemném testu, který se skládal z 30 otázek v angličtině. Další částí soutěže byla prezentace na téma: Forest and Water. Každé družstvo přednášelo svoji prezentaci v anglickém jazyce, kterou hodnotila odborná komise. V úterý 18. června pokračovala soutěž v Arboretu FLD, kde soutěžící museli prokázat znalosti v praktické části soutěže skládající se z 9 okruhů: botaniky, ekologie lesa a ochrany životního prostředí, dendrologie, hospodářské úpravy lesa, myslivosti a lesnické zoologie, těžby a dopravní technologie, ochrany lesa, dřevařství a pěstování lesa.
Absolutním vítězem národního kola 9. ročníku mezinárodní soutěže YPEF se stalo družstvo ze Střední lesnické školy Žlutice ve složení: Stanislav Večeřa, Marek Bartůněk a Jiří Moucha. Toto družstvo postupuje do mezinárodního kola, které se uskuteční 23. – 27. září 2019 v České republice.
Zahradní slavnost
Dopolední program na fakultě měl velký úspěch, radost měli hosté z možnosti podívat se i na střechu DP. Navštívilo nás přibližně 60 absolventů (většinou s dětmi či doprovodem). Odpolední program probíhal u Kruhové haly.
Letní workshop
Letní workshop byl pořádán v rámci projektu Posilování společenské odpovědnosti a regionálního působení ČZU v Praze a VŠCHT v Praze prostřednictvím propagace vzdělávací a tvůrčí činnosti. Letní workshop byl určen pro studenty středních škol.
Letní dětská univerzita
Ve dnech 5. – 9. 8. 2019 proběhla na Fakultě lesnické a dřevařské (FLD) Letní dětská univerzita na téma: Lesnictví, myslivost a ochrana přírody. Zúčastnilo se 18 dětí ve věku 7-11 let.
Během kurzu si děti mohly vyzkoušet práci se dřevem nebo se stát ošetřovatelem v zookoutku. V další části programu navštívily Arboretum FLD, poznaly exotická zvířata a prozkoumaly zázemí FLD. Děti se snažily porozumět fungování lesního ekosystému pomocí pohybových her a zábavného výkladu pedagogů. Poznaly, co v lese roste a kdo v lese žije.
Festival vědy
Fakulta lesnická a dřevařská se zúčastnila Festivalu vědy, který se konal 4. září v Dejvicích. Na stánku byla možnost prohlédnout si detailně pod binolupou kůrovce, pro děti jsme si připravili ukázky paroží lesní zvěře, mysliveckou mluvu, poznávání zvířat a jejich stop. Největší úspěch u dětí sklízelo zatloukání hřebíků a padlo spoustu otázek ohledně vybavení do lesa. Přišlo mnoho zájemců o studium z řad středoškoláků, kterým jsme rády zodpověděly všechny otázky ohledně studia. Dospělí se nejvíce zajímali o kůrovcovou kalamitu a o vyhlídky do budoucna.
Seznamovací kurz
Seznamovací kurz proběhl na zámku v Kostelci nad Černými lesy. Pro studenty prvních ročníků byl připraven bohatý program plný zábavy, ale také odborné přednášky a exkurze po ŠLP.
Noc vědců
FLD se zapojila do akce Noc vědců. Tato akce byla zaměřená na širokou veřejnost – od dětí až po důchodce. Otevřený byl celý dřevařský pavilon, kde byla otevřena rukodílna, dendrochronologická laboratoř, v DP107 se představila katedra myslivosti s GPS obojkama na psy, v DP 106 se představila katedra ekonomiky s ozeleněním šikmých střech, katedra lesní težby připravila pro lidi simulátor harvestoru, před dřevařským pavilonem byla ukázka rostoucího stromu z katedry ekologie lesa a v původní budově lesárny byly připraveny růstové komory. Pro nejmladší účastníky byla připravena soutěž s otázkami. Velkou zábavou byl také maskot, který chodil po areálu a rozdával pozvánky.
Gaudeamus Brno
Veletrh vysokých škol Gaudeamus Brno 2019 se konal 22. – 25. 10. na brněnském výstavišti. Této akce se tradičně zúčastnily univerzity ze všech koutů republiky, ale také ze Slovenska (např. z Nitry).
Mezinárodní kolo YPEF
Mezinárodní kolo proběhlo 24.-27. září 2019 na RZ Olšina v České republice. Český tým ze Střední lesnické školy Žlutice obsadil skvělé 3. místo, gratulujeme!
Slavnostní otevření High-tech pavilonu
Termín: |
9. října 2019 |
Čas: |
13:00 hodin |
Místo: |
areál České zemědělské univerzity v Praze, Kamýcká 129, 165 00 Praha 6- Suchol |
Potvrzení účasti: |
VYPLNIT FORMULÁŘ |
Důležité informace:
Příjezd MHD |
Autobusem č. 107 ze stanice Dejvická (metro A) do stanice Zemědělská univerzita. Dále pak 10 minut pěšky areálem. |
Příjezd autem |
Příjezd po silnici Sídlištní, vjezd přes zadní závoru. U závory zvoňte a budete vpuštěni do areálu. Důležité: Přes hlavní vjezd nelze dojet přímo k fakultě. |
Parkování |
Vyhrazeno u fakulty |
Pavilon také nabídne řadu laboratoří vybavených nejnovějšími technologiemi. V budově jsou umístěné dvě nadčasové přednáškové učebny s 3D projekcí a interaktivními promítacími tabulemi. Dále stavba nabídne 3D laboratoř modelování s výkonnými skenery, 3D tiskárnou a moderním softwarovým zázemím nebo například laboratoř ergonomických studií a balistiky. „V druhém patře byly vybudovány laboratoře pro výuku a poznávání způsobů protipožární ochrany lesa a dřeva. Přístroje umožní sledování různých fází hoření a tepelných a kouřových vlastností zkoumaných materiálů,“ popsal tajemník Fakulty lesnické a dřevařské doktor Martin Prajer.Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU zbrusu novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. Stavba a její vybavení významně obohatí výuku i výzkum na České zemědělské univerzitě. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které disponuje nejmodernějšími technologiemi, které budou využívat budoucí lesníci, dřevaři a myslivci,“ uvedl děkan Fakulty lesnické a dřevařské profesor Marek Turčáni. Nové zázemí umožní lépe propojit výuku s praxí a zvýší praktické znalosti studentů. „Snižujeme počet studentů v jednotlivých studijních kroužcích na 12 členů, uspořádání učeben a výukových laboratoří umožňuje individuálnější výuku,“ vysvětlil děkan.
Velká pozornost při budování pavilonu a vybavování přístroji byla věnována mikroskopii a moderním zobrazovacím metodám. Pavilon disponuje dvěma laboratořemi pro elektronovou mikroskopii a jednou pro počítačovou tomografii (CT skener). Transmisní a skenovací elektronové mikroskopy budou sloužit primárně pro entomologii a fyziologii dřevin a CT skener pro lesnickou zoologii a výuku balistiky a ranivých účinků střel.
Budova navíc disponuje udržitelnými technologiemi. Střecha je zelená a umožňuje sledování dřevin a půdy pomocí čidel umístěných v půdě a u vysazených dřevin v online režimu. Ohřev a ochlazování je řešeno systémem rekuperace energie. Dešťová voda není odváděna do kanalizace, ale do vsakovacích studní. „Na udržitelnost klademe velký důraz obzvlášť při stavbě nových budov. To platí v případě High-tech pavilonu, stejně tak i Pavilonu tropického zemědělství, který je momentálně ve výstavbě,“ dodal rektor ČZU profesor Petr Sklenička.

Zajímavosti
- V objektu je 21,8 km elektrických kabelů a 46,5 km datových kabelů, 169 elektrických zásuvek a 326 datových zásuvek.
- Na více jak 1250 m2 pavilonu je položena dlažba z litého čediče zabezpečující trvalou odolnost proti všem chemickým a mechanickým vlivům.
- V 1/3 objektu jsou rozvody počítačové sítě řešeny pomocí optických vláken.
- Celkové náklady na vybudování High-tech pavilonu vyšly na cca 190 milionů korun, projekt byl financován z 95 % z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání (73 % EU zdrojů, 22 % zdrojů státního rozpočtu) a z 5 % z rozpočtu ČZU.
Rozloučení s létem
Akci pořádala městská část Praha 6. I přes nepříznivé počasí v dopoledních hodinách navštívilo stánek FLD cca 10 mateřských škol. Na stánku bylo připraveno:poznávání stop, parohů, rohů a obilí. Dále byly připraveny hmatové pytlíky, aby si děti mohly vyzkoušet podle hmatu co v lese můžou najít.
Den stromů – park Stromovka
FLD se zapojila do akce Den stromů ve Stromovce ve spolupráci s LHMP. FLD měla stánek na téma dendrometrie a hospodářská úprava lesů. Účastníci si mohli vyzkoušet měření výšky stromů, průměr stromů, počítat věk pomocí letokruhů. Dále měli možnost porozumět porostní mapě. Akce se zúčastnily mateřské a základní školy. V odpoledních hodinách na stánek chodila i široká veřejnost.
Povídání o lese – Kostelec n. Č. lesy
Program lesní pedagogiky se konal v lesní školce v Louňovicích. Programu se zúčastnilo cca 50 dětí. Děti se naučily, co se smí a nesmí dělat v lese, z čeho vyroste strom. Zahrály si pohybové hry, které jim vysvětlily fuknce oplocenky. Na závěr si každý zasadil jedličku.
Týden vědy a techniky
Téma: Poznej lesy bez hranic – přednášející doc. Tomášková, přednášky se zúčastnilo 25 studentů ze střední zdravotnické školy. Po přednášce navštívili Dřevařský pavilon a High-tech pavilon.
Vánoční koncert FLD
Předvánoční čas se opět nesl ve znamení Vánočního koncertu FLD, jehož programem provázeli zaměstnanci a studenti fakulty. Pozvaní hosté se zaposlouchali do varhanní hudby, zpěvu sboru a trubačských tónů. Tradičním se již stalo předání obrazu zakoupeného od Společnosti DUHA, jehož motiv byl použit na fakultní novoročenky v rámci projektu Novoročenky, které pomáhají.