Ocenění mimořádných výsledků výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2021

Ve čtvrtek 26. 8 2021 byla v rámci výstavy Země živitelka předána ocenění mimořádných výsledků výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2021 – Cena ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce, jejímž cílem je podpořit a ocenit výzkumné aktivity vědců do 35 let, a Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje.

Ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji v obou kategoriích předal náměstek ministra zemědělství Ing. Pavel Sekáč, Ph.D. s předsedou České akademie zemědělských věd RNDr. Janem Nedělníkem, Ph.D.

V letošním ročníku se do soutěže o Ceny ministra přihlásilo 59 návrhů – 22 na Cenu pro mladé vědkyně a vědce a 37 na Cenu za nejlepší realizovaný výsledek.

Cena ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce za rok 2021:

Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažené výsledky Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze, za výsledek druhu recenzovaný odborný článek „Škody ohryzem a loupáním >– klíčový faktor ovlivňující kvalitu a produkci dřeva smrkových lesů ve střední Evropě“ (Bark stripping the crucial factor affecting stem rot development and timber production of Norway spruce forests in Central Europe) bez finanční odměny.

Škodami zvěří je v ČR ohroženo více než 2,5 mil. ha lesa. Produkce smrků poškozených loupáním dosahuje o 50 – 71 % nižších hodnot, přičemž až 39 % nejcennější části kmene je poškozeno hnilobou. Vyvinutý model, zahrnující klimatickou změnu, predikuje šíření hniloby v kmenech v závislosti na rozsahu poškození zvěří. Modelem lze vytipovat stromy s nižší stabilitou a vysokým rozsahem hniloby, které je vhodné vykácet během výchovných zásahů.

Více informací naleztnete zde.