V pražských sadech končí sklizeň biodiverzity

Na podzim končí sběr dat o biodiverzitě v pozůstatcích tradičních ovocných sadů v Praze. Jde o jednu z aktivit v rámci projektu Model správy a rozvoje ovocných sadů jakožto významných městských ekosystémů vedeného Jakubem Horákem.

V Praze je stále poměrně dost pozůstatků agrolesnictví v podobě ovocných sadů. Zatímco data z pastí a extraktorů nám svá tajemství odhalí teprve během zimy, některé výsledky jsou již k dispozici. Víme tak, že se v sadech poměrně běžně vyskytuje pták zvaný lidově straček (náš nejmenší strakapoud velikosti vrabce). Z hmyzu je to třeba teplomilný motýl modrásek hnědoskvrnný či vřetenuška pozdní. Z lišejníků lze zmínit třeba pralesní provazovku Usnea scabrata. Pozorovali jsme i velikou kutilku Sphex funerarius, která se v současnosti šíří. Pokud máte čas a chuť, tak si pěkný sad můžete projít v Sedlci.

Dílčí projekt Model správy a rozvoje ovocných sadů jakožto významných městských ekosystémů je realizován v souvislosti s projektem Realizace proof-of-concept aktivit ČZU na podporu transferu technologií a znalostí do praxe (CZ.07.1.02/0.0/0.0/17_049/0000815), který je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Praha – pól růstu ČR.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.