Zvýšení rizika lesních požárů

Vzhledem k stále častěji objevujícím se klimatickým anomáliím jako jsou dlouhé periody sucha a tropických teplot v letním období, mírné zimy s nízkou sněhovou pokrývkou, nižší úhrn srážek se zvyšuje riziko lesních požárů. Tento fakt je způsoben hlavně úbytkem vláhy v lesních porostech a tím zvýšení zápalnosti tohoto prostředí. K vyššímu nebezpečí lesních požárů přispívá i aktuální kůrovcová kalamita a s tím související velké množství suché biomasy v lesních porostech.  I proto jsme se v rámci řešení projektu zabývali ohrožeností lesních porostů České republiky požáry.

Byla zpracována komplexní analýza přistupující ke stanovení rizika lesního požáru zcela novým způsobem, neboť nepracuje pouze s klimatickými daty, ale i s jinými proměnnými, které jednoznačně tuto rizikovost ovlivňují. Z výsledků vychází, že nejohroženější oblasti České republiky z hlediska lesních požárů jsou především oblasti Středních a Východních Čech a Západní Moravy.  http://hasles.cz/pdf/priloha_1.pdf

Dalším úkolem výzkumného týmu bylo zhodnotit na zájmových územích vodní zdroje, jejich množství, kapacitu a využitelnost z hlediska hašení lesních požárů a na základě terénních poznatků vytvořit software sloužící nejen jako podpůrný prostředek pro Hasičský záchranný sbor České republiky při řešení těchto krizových situací, ale i pro využití všech zainteresovaných osob a institucí. Bylo zjištěno, že na zájmových území je vody pro hašení lesních požárů dostatek, avšak některé vodní zdroje využitelné pro hašení nejsou evidovány v databázi HZS nebo některé části lesa zájmových území jsou příliš vzdálené od nejbližšího vodního zdroje a bylo by vhodné v těchto místech zvážit možnosti budování nových vodních zdrojů, v případě že je to možné.

Dalším užitečným výstupem projektu je zpracování rešerše o lesních požárech, která shrnuje problematiku lesních ze zahraniční a české literatury. Neboť poslední práce o lesních požárech pocházejí ze 70. let minulého století, poskytuje rešerše aktualizované poznatky, informace a data. V budoucnu se bude využívat především ve výuce, při tvorbě např. naučné literatury nebo skript. http://hasles.cz/pdf/bercak_2018.pdf  http://hasles.cz/pdf/holusa_2018.pdf 

Více informací naleznete na www.hasles.cz a www.lesniportal.cz/geoaplikace  v záložce Požáry.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.