Praha získala titul Evropské město lesnictví 2021

Praha 19. května 2021 – Každý rok pořádá Evropský lesnický institut (EFI) výroční konferenci v jiném státě. Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze usilovala o to, aby to pro rok 2021 byla pro konání této prestižní konference vybrána právě Praha. Podařilo se to a díky tomu včera získalo hlavní město v rámci slavnostního online ceremoniálu titul European Forest City 2021.

Evropské město lesnictví je takové město, které má velký přínos v lesnické vědě a ve vzdělávání v oblasti lesnictví. „Jsem rád, že můžeme zvolit právě Prahu, jelikož vidím, jak hodně vedení města pracuje na zlepšování stavu životního prostředí ve městě a na informovanosti o důležitosti lesů široké veřejnosti,“ řekl ředitel Evropského lesnického institutu Marc Palahí.

Evropský lesnický institut, který pořádá tuto konferenci, byl založen v roce 1993 ve finském Joensuu s cílem posílit mezinárodní lesnický výzkum a poskytnout subjektům s rozhodovací pravomocí objektivní informace o lesích na celoevropské úrovni. Za dobu své existence se stal mezinárodní organizací s 28 členskými zeměmi a 115 členskými organizacemi z 37 zemí. „Naše fakulta je již dlouhou dobu součástí EFI a jsem velice rád, že se výroční konference v letošním roce koná právě v Praze a naše fakulta je jejím hlavním organizátorem,“ uvádí děkan Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze Róbert Marušák.

Lesy pokrývají 35 % Panevropského povrchu a jsou jednou z nejdůležitějších infrastruktur v Evropě. Biologická rozmanitost lesů, poskytování lesních produktů a dalších služeb hraje důležitou roli v udržování vody v krajině. Lesy hrají také nezastupitelnou roli při přizpůsobování se klimatické změně a zmírňování jejího postupu. Evropské lesy poskytují nejenom dřevo, ale i další aspekty, na které je často zapomínáno a jsou jimi např. zdravotní a sociální benefity. Zvláště v době pandemie covid-19 byly lesy hojně využívány na procházky, sport a rekreaci. Evropský lesnický institut chce zvýšit povědomí široké veřejnosti a politiků o důležitosti evropských lesů – podporovat jejich všestrannost, význam a sociální dopad. Proto je již od roku 2014 udělován roční titul „European Forest City Award“ těm městům, ve kterých se pořádá výroční konference EFI. V roce 2020 tímto městem, bylo město Bonn. Díky titulu se očekává, že město bude zařazovat do svých aktivit pro širokou i odbornou veřejnost informování o lesích a další aktivity spojené s trvale udržitelným lesnickým hospodařením.

„Ocenění si velmi vážím. Potvrzuje, že jdeme správnou cestou a daří se nám plnit náš slib – za osm let vysázet jeden milion stromů. Už jsme jich vysázeli 370 tisíc a v sázení pokračujeme. V oblasti sázení stromů a péče o životní prostředí musíme být i nadále ambiciózní a proaktivní,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. V roce 2019 přijala Praha klimatický závazek snížit do roku 2030 emise CO2 nejméně o 45 % (ve srovnání s rokem 2010) a do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Město také sestavilo Komisi pro udržitelnou energii a klima, která připravila komplexní Klimatický plán hl. m. Prahy do roku 2030, který nedávno schválili radní hlavního města. Tento strategický dokument nastiňuje 69 konkrétních opatření, projektů a příležitostí, které umožní splnění závazku v oblasti klimatu. Praha také podporuje evropskou Zelenou dohodu tzv. European Green Deal.

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.