a) Podpora pro studenty ze socio-ekonomicky znevýhodněného prostředí
Student, který má nárok nebo pobírá sociální stipendium za podmínek stanovených § 91 odst. 3, zákona o vysokých školách (má nárok na přídavek na dítě podle zvláštního právního předpisu, jestliže rozhodný příjem v rodině (domácnosti) zjišťovaný pro účely přídavku na dítě nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 3,4), může žádat o navýšení základní měsíční částky stipendia na studijní pobyt Erasmus+ ve výši 200 EUR/měsíc k základnímu paušálnímu grantu (u praktických stáží se jedná o navýšení o 50 EUR/měsíčně).
Student, který nemá nárok na přídavek na dítě podle zvláštního právního předpisu, může rovněž požádat o navýšení sazby, pokud doloží, že rozhodný příjem domácnosti nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 3,4.
O navýšení stipendia je nutné požádat před podpisem účastnické smlouvy.
Žádost (není oficiální formulář) a doklad o splnění podmínky je nutno dodat Oddělení mezinárodních vztahů ČZU, koordinátorce/ovi pro vyjíždějící studenty Ing. Radce Kalousové nebo Ing. Adamovi Vackovi outgoing@czu.cz před podpisem účastnické smlouvy, ale nejpozději do 20. srpna u odjezdu na zimní semestr nebo celý rok a do 10. prosince u odjezdu na letní semestr.
Doklad o splnění podmínky (potvrzení o pobírání přídavků na dítě v ČR, rozhodnutí o udělení sociálního stipendia, případně obdobný dokument o pobírání přídavků v zemi svého původu apod.) musí platit po celou dobu zahraničního studijního pobytu.
O navýšení sazby ze socio-ekonomických důvodů nelze žádat po zahájení mobility.
Obecné informace Národní agentury programu Erasmus naleznete zde
b) Podpora pro studenty s handicapem nebo specifickými potřebami
Osoby se specifickými potřebami mohou získat grantovou podporu – příspěvek na náhradu uznatelných nákladů. Stipendium je určeno pouze na pokrytí zvýšených výdajů v zahraničí, které vyplývají ze zdravotních potřeb.
Při vyplňování předběžné kalkulace do žádosti u položky doprava, stravování a ubytování je třeba věnovat pozornost stanovení rozdílu mezi cenou za běžné náklady a cenou za zvýšené náklady z důvodu příslušného handicapu. Pouze tento cenový rozdíl (ne celá částka za nadstandardní službu) pak tvoří oprávněný požadavek studenta v rámci žádosti o speciální stipendium Erasmus+.
Přidělené speciální stipendium je po návratu ze studijního pobytu nebo praktické stáže Erasmus+: Erasmus nutné vyúčtovat! Předkládají se faktury udávající skutečně vynaložené náklady, uvádějící název a adresu subjektu, který fakturu vystavil, částku a měnu i datum vystavení faktury.
Žádost se předkládá na formuláři, ve kterém student uvede podrobnou kalkulaci požadovaného stipendia. Vzor formulářů žádosti o speciální stipendium je ke stažení níže (Varianta I. a Varianta II. a III.).
Jeden originál vyplněné a potvrzené žádosti včetně příloh je nutné podat na Oddělení mezinárodních vztahů ČZU, koordinátorce/ovi pro vyjíždějící studenty Ing. Radce Kalousové nebo Ing. Adamovi Vackovi outgoing@czu.cz
- do 20. srpna pro pobyty v zimním semestru nebo na celý akademický rok;
- do 10. prosince pro pobyty v letním semestru.
Typy / varianty žádostí:
Varianta I. : jednodušší typy žádostí do výše 3 000 EUR/mobilita
- žádosti je možné schválit na úrovni vysílající instituce;
- příklady jednodušších typů žádostí:
- o stravování v případě různých dietních opatření, např. celiakie (navržená finanční podpora na dietní opatření se přiznává do jednotné výše 100,00 € na měsíc pobytu v zahraničí);
- o doprava (rozdíl v ceně běžné dopravy a požadované nadstandardní dopravy do místa pobytu i na místě během pobytu);
- o speciálně upravené studijní materiály;
- o ubytování (rozdíl v ceně požadovaného nadstandardního ubytování oproti běžnému – např. bezbariérový pokoj v blízkosti školy);
- o lékařská péče (pravidelné návštěvy lékaře v ČR či v zahraničí, rehabilitace, fyzioterapie, apod.).
- V případě, že je žádost o finanční podporu na specifické potřeby vysílající institucí schválena, je institucí vystaven a předán schvalovací dopis účastníkovi mobility.
Varianta II. : žádosti do výše 10 000 EUR/mobilita
- žádosti, které nepatří do varianty I. a jsou do výše 10 000 EUR/mobilita;
- např. asistent/ doprovodná osoba;
- vysílající instituce předloží žádost s podpisem institucionálního koordinátora ke schválení národní agentuře;
- v případě, že je žádost o finanční podporu na specifické potřeby národní agenturou schválena, je instituci vystaven dodatek ke grantové dohodě a účastníkovi mobility zaslán schvalovací dopis.
Varianta III. : žádosti ve výši nad 10 000 EUR/mobilita
- žádosti, které nepatří do varianty I ani varianty II a jsou ve výši nad 10 000 EUR/mobilita;
- vysílající instituce předloží žádost s podpisem institucionálního koordinátora národní agentuře, která ji předloží ke schválení Schvalovací komisi programu Erasmus+.
K žádosti je nutné doložit:
- lékařskou zprávu;
- kopii průkazu ZTP (pokud ho student vlastní);
- dokumenty programu Erasmus+: Erasmus pro příslušný typ mobility – podepsanou studijní smlouvu pro studijní pobyt / praktickou stáž (Learning agreement for studies/traineeship);
- akceptační dopis, ve kterém přijímající instituce potvrzuje přijetí ke studijnímu pobytu / praktické stáži a kde je uvedeno, že je srozuměna s Vaším zdravotním stavem.
Obecné informace Národní agentury programu Erasmus naleznete zde.