Fakulta lesnická a dřevařská získala dotaci na budování excelentní vědy

Fakulta lesnická a dřevařská uspěla v tvrdé konkurenci a získala dotaci téměř 250 mil. Kč z výzvy č. 02_15_003 “Podpora excelentních výzkumných týmů” z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Realizace projektu je plánována na období od roku 2017 do roku 2022. Fakultě umožní vytvoření mezinárodního excelentního vědeckého týmu, pod vedením špičkového vědce z partnerské univerzity ze Švédska, a zabezpečení potřebné moderní infrastruktury pro budování excelentní vědy. Zaměří se na řešení aktuálních i budoucích problémů v lesních ekosystémech v ČR způsobených klimatickou změnou a hledání vědeckých řešení ochrany lesů coby pohlcovačů uhlíku.

Cílem projektu je výzkum týkající se interakce kůrovců a jehličnanů za pomocí genomiky, transkriptomiky a proteomiky, spolu s ověřením genetiky a metabolomiky (chemická ekologie) a ověření vztahu fyziologie stromu/kůrovec na úrovni stromu a krajiny. Významným výstupem bude zmapování typických disturbančních režimů a návrh mitigační strategie pro jejich zvládnutí.