Název originální:
Rok: 2024
Projekt podpořen: Horizon 2020
Autoři:
Popis:
V rámci mezinárodního projektu RESONATE, zaměřeného na zvyšování odolnosti evropských lesů a lesnictví byly výsledky prováděných vědeckých studií převedeny do formy dostupné pro politické aktéry na mezinárodní a národních úrovních jednotlivých členských zemí EU, tzv. policy briefs, resp. zpráv pro politiky. Řešitelé projektu připravili tři krátké zprávy, týkající se 1. Zvyšování klimatické odolnosti lesních hodnotových řetězců, 2. Řízení lesních disturbancí v prostředí měnícího se klimatu, a 3. Role biodiversity v odolnosti lesů. V našem newsletteru se blíže podíváme na první zprávu týkající se odolnosti lesních hodnotových řetězců, tedy lesnictví a všech navazujících odvětví.
Změna klimatu ovlivňuje dřevoprodukční i jiné služby lesa, mění se v jejím důsledku disturbanční režimy – disturbance jsou častější a ničivější. To ovlivňuje dostupnost schopnost lesních podniků dodávat na trh dříví v požadované kvalitě a kvantitě jak z krátkodobého (lokální nedostatek kvalitního dříví) tak i z dlouhodobého (změna druhové skladby, bohatá strukturovanost porostů) hlediska.
Dopady na jednotlivé aktéry jsou různorodé. V krátkodobém horizontu jsou nejvíce ohrožováni zejména malí vlastníci lesa, kteří podnikají na lokální úrovni a mají málo rozvinuté technologické či skladovací zázemí a nejsou integrováni na větších trzích. V důsledku zvyšující se četnosti a rozsahu disturbancí však i velké podniky zaznamenávají tržní poruchy, protože disturbance jsou hlavní hybnou silou dodávek dříví na trh. Proto je potřebné vynakládat prostředky na inovace výrobních systémů tak, aby byly schopné zpracovat dříví různorodé kvality a zvyšovat skladovací kapacity ve všech stupních řetězců.
Dřevozpracující průmysl si musí uvědomit zvyšující se riziko dosažení bodu zvratu dostupnosti jehličnatého dříví a spolupracovat s lesními hospodáři na řešeních výhodných pro obě strany smluvních vztahů a přebrat na sebe část nákladů potřebných na přestavbu evropských lesů tím, že např. inovují svá produktová portfolia tak, aby diverzifikovali vstupní surovinu anebo budou součinní při vývoji flexibilních těžebních a logistických řešení. Těmito a dalšími doporučeními (v odkazu níže) je možné snížit účinky změny klimatu na evropské lesní hodnotové řetězce.