Byl zahájen projekt CEE2ACT

13. a 14. září 2022 se zástupci 17 evropských organizací ze 17 států sešli v Budapešti na úvodním setkání projektu CEE2ACT, financovaného v rámci programu Evropské unie Horizon Europe Research and Innovation.

 

Evropská zelená dohoda nasměrovala Evropu na cestu k tomu, aby se do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem a dosáhla tzv. zeleného přechodu, který je spravedlivý a inkluzivní. Jednou ze sedmi hlavních cest k dosažení této klimatické neutrality je bioekonomika. Aktualizace strategie EU pro bioekonomiku z roku 2018 zdůraznila význam rozvoje národních strategií a akčních plánů pro bioekonomiku pro zavedení udržitelné a cirkulární bioekonomiky v celé Evropě s ohledem na hospodářské, sociální a environmentální aspekty.

K dnešnímu dni stále existují členské státy, včetně mnoha ze střední a východní Evropy, které nemají národní strategii a akční plán pro bioekonomiku navzdory jejich velkým zdrojům biomasy a potenciálu v bioekonomice. V zemích střední a východní Evropy však existují relevantní regionální iniciativy na podporu bioekonomiky.

Podle Zprávy o pokroku bioekonomické strategie EU (zveřejněné 9. června 2022) je Česká republika součástí šesti členských států, kde se strategie pro bioekonomiku na národní úrovni připravuje.

Cílem projektu CEE2ACT je umožnit státům střední a východní Evropy (Maďarsko, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko) a mimo ně (Řecko, Republika Srbsko) vyvíjet strategie a akční plány cirkulární bioekonomiky s využitím znalostí a inovativních modelů vládnutí států, které již mají v této oblasti zkušenosti (Rakousko, Belgie, Finsko, Německo, Nizozemsko, Španělsko, Švédsko). Takto se předpokládá dosažení kvalifikovanějších rozhodovacích procesů, společenské angažovanosti a inovací.  

Využití dosavadních znalostí, inspirace v kreativních postupech, potřeby a mezery ve znalostech každého cílového státu CEE2ACT, budou realizovány prostřednictvím národních center bioekonomiky. V rámci projektových činností bude uplatňován přístup zdola nahoru, který řeší specifické mezery ve znalostech a nedostatky konvenčního přístupu shora dolů a vytváří užší propojení mezi aktéry napříč veřejnými institucemi, soukromým sektorem, průmyslem, energetikou, malými a středními podniky, poskytovateli vstupních surovin (např. odpad, vedlejší toky, zemědělci, lesníci, rybáři), akademická sféra a výzkum, nevládní organizace a organizace občanské společnosti v cílových státech.

Aby tyto cíle byly dosaženy, bude provedeno základní posouzení, v rámci kterého budou realizovány činnosti spojené s aktivní účastí všech příslušných zainteresovaných stran.  Budou vytvořena digitální řešení pro udržitelnou správu, která podpoří využití osvědčených postupů v oblasti přenosu technologií a budou zakládat kapacity zúčastněných stran pro rozvoj strategií bioekonomiky zdola nahoru.

Zjištění budou využívána a šířena prostřednictvím praktických nástrojů, pokynů a politických doporučení na podporu při rozvoji flexibilních a inkluzivních strategií pro bioekonomiku a akčních plánů, které posílí zapojení do přechodu států na cirkulární bioekonomiku.

 

Projekt CEE2ACT

Zeměpisná působnost: Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Finsko, Německo, Řecko, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko.

Celkový rozpočet: 3,9 milionu EUR. Tento projekt je financován z programu Evropské unie Horizon Europe Research and Innovation na základě grantové smlouvy č. 101060280.

Délka: 36 měsíců (1. září 2022 – 31. srpna 2025).

Koordinátor: María Beatriz Rosell, Senior Project Manager, Geonardo Environmental Technologies Ltd., email: maria.beatriz.rosell@geonardo.com

Média & komunikace: Nathalie Bargues, Project Manager, Greenovate! Europe, email: n.bargues@greenovate-europe.eu

Připravovaný web: www.cee2act.eu

Sociální média: LinkedIn and Twitter

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.