Novinky z REFOREST & DIGITAF Workshop č. 2: Inspirující setkání na Permafarmě Jagava

Zdravíme všechny členy a příznivce agrolesnického projektu!

Máme potěšení sdílet s vámi zážitky z nedávného Workshopu č. 2, který se konal 17. října 2023 na malebné farmě Permafarma Jagava v obci Veselice. Tato událost byla jedinečnou příležitostí pro odborníky, farmáře a všechny zainteresované do oblasti agrolesnictví.

Celkem 29 účastníků, zahrnující farmáře, zástupce projektu DigitAF, poradce, konzultanty a pracovníky orgánů státní správy, se sjelo do Veselice. Workshop se vyznačoval hybridním formátem, kde měli účastníci možnost účastnit se buď osobně, nebo online prostřednictvím platformy MS Teams. Během exkurze po farmě Jagava byla prezentována konkrétní agrolesnická opatření.

V první části workshopu nám byly představeny novinky v oblasti agrolesnictví v České republice. Pan prof. Bohdan Lojka představil výsledky dotazníkového šetření DigitAF, které detailně mapovalo používání digitálních nástrojů v agrolesnictví. Dále také proběhl sběr dat pro socioekonomický dotazník zaměřený na hodnotový řetězec a znalostní mezery v agrolesnickém systému, který vytvořil a dále bude zpracovávat Johannes Schmit z Univerzity Marburk.

Kromě pasivní části workshopu proběhla interaktivní diskuze formou předem připravených otázek. Během této diskuze si účastníci vyměnili své poznatky a výzvy, kterým čelí. Tato část poskytla prostor pro lepší vzájemné poznání a podporu.

Farmu Jagava vlastní pan Tomáš Franěk, který nám během řízené exkurze přiblížil agrolesnické prvky vytvořené na jeho farmě. Jedním z prvků bylo pět bioklimatických pásů. Ty nejen chladí okolí, ale také slouží jako větrolamy a zdroj stínu pro místní biotu. Během procházky jsme obdivovali rozsáhlé ovocné sady s novými i starými odrůdami stromů, včetně sadů ořešáků, kaštanů a třešní. Farmu prolínají pásy stromů a keřů sloužících včelám. Pro podporu biodiverzity byly do krajiny reintrodukovány bažanti a koroptve.

Pan Franěk nám přiblížil a zdůraznil soběstačnou produkci farmy.  kde se věnuje výrobě potravin a prodeji ovoce přímo z farmy ve speciálních bedýnkách. Na farmě je nulová vodní a větrná eroze, pan Franěk tak důrazně odmítá používání minerálních hnojiv a chemických prostředků.

Celý workshop na farmě Jagava poskytl inspiraci a vhled do agrolesnictví v praxi. Děkujeme všem účastníkům za jejich aktivní zapojení a budeme pokračovat v našem úsilí o podporu rozvoje agrolesnictví v České Republice.

S přátelským pozdravem,

Tým ReForest a DigitAF

V říjnu 2023 odvysílal Český rozhlas reportáž o farmě Jagava a agrolesnických opatřeních, která majitel farmy pan Franěk již realizoval. Program je dostupný v českém jazyce v podcastu sekce Natura zde.