Nový evropský projekt, který změní způsob hospodaření v lesích

Na 4,5letém projektu CLIMB-FOREST spolupracuje 18 organizací z celé Evropy. CLIMB-FOREST si v úzké spolupráci s lesnickým sektorem a tvůrci politik klade za cíl zajistit, aby evropské lesy byly odolné vůči měnícímu se klimatu a poskytovaly podporu lidem a přírodě.

Jako partner v projektu CLIMB-FOREST, Česká zemědělská univerzita v Praze bude řešit úlohu pralesů ve střední Evropě z hlediska jejich potenciálu v poutání uhlíku a mitigaci klimatické změny.

Výsadba stromů a obnova lesů může hrát důležitou roli při zmírňování klimatické krize. V rámci Zelené dohody pro Evropu se Strategie v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 zavazuje zasadit alespoň 3 miliardy nových stromů v EU do roku 2030.

Lesy jsou však komplexní sítě, které vyžadují pečlivé plánování a správu. Jednodruhové nebo špatně plánované lesy mohou být zranitelnější vůči suchu, požárům, hmyzím kalamitám a měnícímu se klimatu. Pokud je les špatně naplánován, bude méně účinný při zmírňování klimatické krize a v některých případech by mohl mít negativní dopady na biologickou rozmanitost nebo dokonce vést ke krátkodobému oteplení.

Použitím dat z lesnických výzkumných stanic a satelitů a přijetím osvědčených postupů mohou nové i stávající evropské lesy vzkvétat a být zdravé a silné. Dobře naplánované a spravované lesy tvoří základ pro rozmanitou škálu rostlin a živočichů a mohou poskytovat místním obyvatelům další příležitosti, jako jsou cestovní ruch nebo udržitelná těžba dřeva.

CLIMB-FOREST využije nejnovější výzkumná a lesnická data k vytvoření nových nástrojů, interaktivních map a doporučení osvědčených postupů. V rámci spolupráce s lesnickým sektorem prostřednictvím rozhovorů a specializovaných návštěv lesů bude CLIMB-FOREST identifikovat a podporovat efektivní přístupy k plánování a hospodaření v lesnictví, čímž zajistí, aby evropské lesy byly silné a poskytovaly podporu lidem i přírodě.

Pro více informací navštivte www.climbforest.eu a sledujte @ClimbForest.