OptFORESTS, nový projekt Horizontu Evropa ke zvýšení rozmanitosti a odolnosti budoucích evropských lesů

Tváří v tvář výzvě, kterou pro lesy představuje změna klimatu, vyžaduje Evropa zvýšené úsilí o obnovu lesních ekosystémů prostřednictvím masivní výsadby stromů do roku 2030, při plném respektování ekologických zásad. Tohoto cíle lze dosáhnout pouze tehdy, budou-li genové zdroje lesních dřevin (ang. forest genetic resources, FGR) a reprodukční materiál lesních dřevin (ang. forest reproductive material, FRM), jako jsou plody, semena, šišky a části rostlin, chráněny a udržitelným způsobem obhospodařovány, a zároveň bude  rozvinuté školkařské odvětví podporující novou obnovu lesů. Projekt Horizontu Evropa OptFORESTS si klade za cíl generovat nové znalosti v této oblasti, systematizovat data a vytvářet síťová partnerství pro udržení a využívání diverzifikovaných a adaptabilních FGR a FRM tváří v tvář klimatickým změnám.

Hlavním posláním OptFORESTS v příštích 5 letech (2022-2027) je zajistit větší počet druhově bohatých (přírodních nebo vysazených) a dobře obhospodařovaných lesů s cílem zmírnit dopady změny klimatu. Za tímto účelem bude realizován výzkum různých FRM, včetně směsí druhů a proveniencí přizpůsobených budoucím klimatickým podmínkám a podporováno  udržitelné využívání pro odolnost přirozených lesů testováním a zaváděním nového managementu přizpůsobeného smíšeným lesům, které si udrží vysokou genetickou rozmanitost; dále projekt pomůže rozšiřovat a diverzifikovat školkařskou produkci a vyvíjet řešení založená na přírodě (ang. nature-based solutions, NBS) spoléhající na FGR, bude také vyvíjet nástroje (např. rozšířené informační systémy propojením EUFGIS s FOREMATIS, evropským informačním systémem FRM) a kulturní trajektorie na podporu biologické rozmanitosti lesů a ekosystémových služeb.

Jaké výzvy před námi stojí?

K dosažení těchto ambiciózních cílů sdružuje OptFORESTS konsorcium 19 partnerů z celé Evropy, koordinované Národním ústavem pro zemědělský, potravinářský a environmentální výzkum (INRAE), včetně České zemědělské univerzity v Praze a více než 100 výzkumných pracovníků a zainteresovaných stran s odbornými znalostmi v ekologii, lesním hospodářství, genetice, modelování a socioekonomické analýze.

S tímto multidisciplinárním týmem bude OptFORESTS hodnotit adaptivní a produkční znaky ve stávajících  provenienčních experimentech a nově založených testech nové generace, které  zhodnotí nejen pro jednotlivé druhy nebo provenience, ale i jejich směsi. OptFOREST budepodporovat zachování a využití jedinečných linií evropských dřevin pro obnovu a správu ekosystémů (např. ekologicky marginální provenience), modelovat budoucí adaptaci stromů v různých životních fázích integrováním genomiky do současného modelovacího rámce, a provádět šlechtění s nízkými vstupy pro celou řadu v evropském lesnictví dosud málo využívaných druhů dřevin.

To bude doplněno studiem účinků stávajícího managementu a heterogenity krajiny na genetickou rozmanitost a vývojem nových možností pěstování v geneticky smíšených lesích, které budou implementovány prostřednictvím školicího softwaru (marteloskopů) a dlouhodobých demonstračních ploch, které ukazují možná řešení obnovy biodiverzity v různých evropských biogeografických regionech. Aby bylo možné zajistit optimální dodávky diverzifikovaného FRM, OptFORESTS do hloubky posoudí evropský školkařský sektor, předpoví budoucí potřeby FRM, vyvine nové technologii a podpoří spolupráci mezi školkami. A konečně, NBS a nástroje budou navrženy společně se zúčastněnými stranami na místní a evropské úrovni a bude vypracována analýza nákladů a přínosů a mezerová analýza klíčových socioekonomických, správních a politických otázek.

OptFORESTS je postaven jako instrumentální projekt za účelem dosažení dlouhodobých účinků souvisejících s řešením klimatických změn a přírodních katastrof při zachování nebo zvýšení lesní biodiverzity a ekosystémových služeb, a podpory mezinárodních dohod a politiky EU v rámci Zelené dohody pro Evropu, s propojením s podobnými iniciativami na jiných kontinentech.

Sledujte @OptFORESTS na Twitteru!

Tento projekt byl financován z programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont Evropa na základě grantové smlouvy č. 101081774.

 

Skupinová fotografie konsorcia ve Vídni 24. listopadu během úvodního setkání projektu OptForests, kterého se zúčastnilo 19 partnerů z celé Evropy. Foto: Michele Bozzano

 

Santiago C. González-Martínez (INRAE), koordinátor OptForests, probírá s konsorciem způsoby, jak snížit uhlíkovou stopu v průběhu projektu. Foto: Anna Maria Farsakoglou

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.