Seminář Elektronické příjmy dříví v lese – možnosti a úskalí

Dne 8. 10. 2020 byl v Centru odborného vzdělávání České lesnické akademie Trutnov uspořádán seminář k problematice Elektronického příjmů dříví v lese. Seminář byl uspořádán ve spolupráci s Českou lesnickou společností, Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU v Praze, Českou lesnickou akademií Trutnov za podpory České akademie zemědělských věd ČR a Krkonošského národního parku.

Všichni přednášející jsou zaměstnanci Katedry lesnických technologií a staveb, Fakulty lesnické  a dřevařské ČZU v Praze. Seminář byl rozdělen do dvou bloků (i) přednášky, (ii) demonstrace kontrolního měření dříví na simulátoru harvestoru. V prvních dvou přednáškách byly prezentovány možnosti elektronických příjmů dříví harvestory Dr. Pavlem Natovem a možnosti elektronických příjmů dříví na odvozních místech doc. Jiřím Dvořákem. Po krátké přestávce doc. Martin Jankovský a Ing. Radim Löwe prezentovali přínosy a problémy spojené s elektronickými příjmy dříví harvestory. Především se jednalo o faktory (ceníkové typy, nadměrky, řezací okno, odpočty na kůru), které je nutné správně nastavit ve výrobně-evidenčních softwarech harvestorů a jejichž podcenění se může odrazit na zkreslení evidovaného objemu vyrobeného dříví. V odpoledních hodinách byl prezentován postup kontrolního měření dříví tj. porovnání výstupů s výrobně-evidenčních softwarů vs. manuální měření digitální průměrkou na stejných vzornících vyrobených sortimentů. Demonstraci na harvestorovém simulátoru prováděl Ing. Ondřej Nuhlíček. Seminář byl proložen diskusí s účastníky.

Účastníkům semináře byly poskytnuty odborné materiály. Kromě sborníku zahrnujících informace o prezentovaných faktech byly účastníkům poskytnuty „Doporučená pravidla pro elektronický příjem dříví harvestory v ČR v r. 2018“ a certifikovaná metodika „Kontrolní měření a kalibrace harvestorů při výrobě surového dříví v ČR“ od autorů Natov a Dvořák.

Cílem semináře bylo zajištění nejen vzdělání a předání zkušeností, ale realizace osvětové činnosti na podporu elektronického příjmu dříví v lese, který není příliš využíván. Především harvestorová technologie nabízí lesnímu hospodářství tuto přidanou hodnotu svými výrobními softwary. V provozu bohužel často naráží na nedůvěru vlastníků lesů k těmto systémům a na neznalost jejich aplikace. S ohledem na opatření vlády bylo bohužel nutné provést realizaci semináře pro velmi úzký okruh účastníků. V případě kladné odezvy a dalšího zájmu ze strany provozu k dané tématice plánuje Katedra lesnických technologií a staveb pokračovat ve vzdělávání v dané tématice.

Děkujeme všem, kteří nám v této komplikované době pomohli s realizací semináře, a to především České lesnické společnosti a České lesnické akademii v Trutnově.

Jiří Dvořák

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.