wildE: Evropský projekt pro posouzení ekologické obnovy prostřednictvím přístupu „rewilding“

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze, Katedra ekologie lesa vedená prof. Ing. Miroslavem Svobodou, Ph.D. je spoluřešitelem tohoto významného projektu.

Suchozemské ekosystémy v celé Evropě čelí dvojí hrozbě – změně klimatu a ztrátě biologické rozmanitosti. Navrácení krajiny divoké přírodě (tzv. rewilding) by mohlo být důležitým ekologickým řešením obnovy ke zmírnění negativních dopadů. Přístup „rewilding“ navrhuje „nechat přírodu, aby se (znovu) postarala sama o sebe“ (zpočátku často s dočasnou pomocí člověka) a těžit z přírodních procesů k přizpůsobení ekosystémů změně klimatu a podpoře jejich biologické rozmanitosti. Projekt wildE si klade za cíl vyhodnotit a zlepšit potenciál přístupu „climate-smart rewilding“ jako řešení založeném na přírodě pro ekologickou obnovu v Evropě.

Tento multidisciplinární výzkumný a inovační program se bude zabývat spojením mezi klimatem a biologickou rozmanitostí v úzkém spojení se socioekonomickým rozměrem rozsáhlé obnovy. Porovnává scénáře z různých způsobů využití půdy, hodnotí související rizika a příležitosti a zkoumá nové přístupy k tomu, aby se ekologická obnova stala sociálně a ekonomicky životaschopným řešením pro místní aktéry a komunity. Projekt wildE poskytne vědecké poznatky, metody a nástroje pro různé geografické, ekologické a sociální kontexty na základě celoevropských studií i jednotlivých případových studií.

Cílem projektu je pomoci tvůrcům politik (EU, národním vládám, regionům, místním komunitám) a komerčním společnostem začlenit ekologickou obnovu prostřednictvím přístupu „rewilding“ do své politiky nebo managementu, dosáhnout uhlíkové neutrality, posílit adaptaci na klimatickou změnu a odvrátit ztrátu biologické rozmanitosti.

Výsledky budou komunikovány široké škále zúčastněných stran (vlastníci půdy, ochranáři, firmy, společnost jako celek atd.) ke zlepšení všeobecného povědomí o těchto výzvách a příležitostech. Toto interaktivní sdílení bude umožněno zejména prostřednictvím kolaborativní webové platformy, která bude zároveň fungovat jako sdílený pracovní prostor pro zúčastněné strany.

wildE je podpořen týmem 22 partnerů z akademické půdy i mimo ni (nevládních organizací, firem atd.) z 12 evropských zemí; hlavním koordinátorem je Arndt Hampe, INRAE (Francie).

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.