Zlepšení hospodaření s vodou s ohledem na změnu klimatu ve střední Evropě

SPOLEČNÉ ÚSILÍ O ZLEPŠENÍ HOSPODAŘENÍ S VODOU V SOUVISLOSTI S ADAPTACÍ NA ZMĚNU KLIMATU VE STŘEDNÍ EVROPĚ

 

Důsledky změny klimatu (ZK) jsou ve střední Evropě již patrné a vyžadují lepší koordinaci řízení rizik spojených s vodou.

Projekt TEACHER-CE (Joint efforts to increase water management adaptation to climate changes in Central Europe - Společné úsilí o zlepšení hospodaření s vodou v souvislosti s adaptací na změnu klimatu ve střední Evropě) na tuto potřebu reaguje tak, že integruje a harmonizuje výsledky dříve podpořených projektů zaměřených na hospodaření s vodními zdroji a jejich ochranu prostřednictvím udržitelného hospodaření s půdou, včetně adaptace na ZK a rizik souvisejících s vodou, jako jsou povodně a přívalové deště, sucho a nedostatek vody.

Koncorcium tvoří 12 partnerů z osmi zemí (Slovinsko, Německo, Rakousko, Polsko, Itálie, Slovensko, Česká republika a Maďarsko) s různými odbornými znalostmi v oblasti vodního hospodářství, životního prostředí, lesnictví, zemědělství, změny klimatu a územního plánování.

Cílem projektu bylo vyvinout integrovanou sadu nástrojů CC-ARP-CE zaměřenou na klimaticky odolné řízení problémů souvisejících s vodou vycházející z již zavedených nástrojů v této oblasti. Jedná se o online platformu, která poskytuje národním a místním komunitám užitečné informace pro integrované zohlednění různých oblastí působnosti v oblasti hospodaření s vodou ovlivněného změnou klimatu.

Konečným cílem projektu TEACHER-CE bylo vypracování integrované a společné strategie na propagaci a podporu přijetí této inovativní sady nástrojů CC-ARP-CE pro efektivní využití ze strany rozhodovacích orgánů v oblasti vodohospodářského plánování. Vzhledem k nejistotě budoucího klimatu bylo cílem maximalizovat využití sady nástrojů k účinnému a důkladnému začlenění adaptace na změnu klimatu do odvětvových plánů, jako jsou plány pro zvládání povodní, plány povodí a plány řízení sucha, a také do regionálních nebo místních územních plánů. 

CESTA K VÝVOJI SADY NÁSTROJŮ

Experti programu TEACHER-CE hodnotili celkem 23 projektů, jejich přístupy a výsledky, přičemž se detailněji zaměřili na čtyři projekty „Interreg CE“: RAINMAN, PROLINE-CE, FRAMWAT a SUSTREE. Byly také vytvořeny synergie s dalšími vybranými středoevropskými projekty.

Hodnocení stávajících přístupů vycházelo z kritérií, kterými se každý z projektů zaměřoval na vybrané aspekty a kombinace měla pokrýt co možná nejvíce různých aspektů (dopady změny klima, cílová odvětví, územní rozsah ad.).

Na základě toho byla vypracována koncepce, která tyto různé nástroje integruje do jedné sady nástrojů, aby aktivovala synergie mezi nástroji v kontextu adaptace na změnu klimatu a přizpůsobila sadu nástrojů potřebám potenciálních uživatelů. Sada nástrojů byla navržena tak, aby splňovala stanovený cíl, ale zároveň byl uživatelsky přívětivá a funkční.

Sada nástrojů CC-ARP-CE byla vyvinuta s cílem zvýšit odolnost obcí a regionů ve střední Evropě (CE) vůči extrémním povětrnostním jevům (včetně změny klimatu) a zabránit negativním dopadům na ekosystémy a půdní využití. Sada podporuje uživatele zejména při:

  • zvládání následků přívalových dešťů a povodní;
  • využívání retenčních opatření s malým rozsahem;
  • ochraně pitné vody prostřednictvím udržitelného využívání půdy;
  • a řádném hospodaření v lesích v podmínkách změny klimatu.

Účelem sady nástrojů CC-ARP-CE je také plnit specifickou úlohu centrální online platformy, která by měla zúčastněným stranám pomáhat s integrovaným posouzením různých oblastí činnosti vodohospodářského sektoru, které jsou ovlivněny změnou klimatu.

Sada obsahuje webovou mapu, která poskytuje prostorovou orientaci mezi všemi identifikovanými problémy v oblasti hospodaření s vodou, poskytuje informace o scénářích klimatických změn s klíčovými ukazateli, umožňuje navigaci po datových portálech EU a jednotlivých států, uvádí odkazy na nástroje vyvinuté v rámci minulých projektů EU a poskytuje integrovaný komplexní katalog opatření.

Nástroj je navržen se snadno ovladatelnými možnostmi pro základní použití a širší publikum. Obsahuje však i pokročilé funkce pro odborné použití, které zvyšují komplexnost nástroje a vyžadují podkladové údaje. Všechny tyto prvky jsou zahrnuty do sady nástrojů v podobě 5 funkcí:

  1. Identifikace problémů s výběrem opatření
  2. Mapa klimatických ukazatelů
  3. Další nástroje projektu
  4. Hodnocení a katalog opatření
  5. Referenční odkazy na úrovni EU a na národní úrovni

TESTOVÁNÍ SADY NÁSTROJŮ A IMPLEMENTACE

Po první fázi vývoje sady nástrojů byla její funkčnost a použitelnost testována aplikací na problémy v konkrétních regionech, tzv. pilotních oblastech. Týkalo se to devíti pilotních oblastí v osmi zemích, které mají různá východiska, problémy a zúčastněné strany s různými potřebami a zájmy.

Podněty z tohoto testování byly využity ke zdokonalení sady nástrojů, která byl následně představena zúčastněným stranám v jednotlivých pilotních akcích v rámci workshopu. Tento krok byl důležitý proto, aby se zjistilo, nakolik sada CC-ARP-CE odpovídá skutečným potřebám uživatelů, jako jsou obce, poskytovatelé vodohospodářských služeb nebo urbanisté, a aby bylo možné ji dále vylepšovat.

SPOLEČNÁ STRATEGIE PRO BUDOUCÍ VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

Na základě výsledků projektu TEACHER-CE byla vypracována integrovaná a společná strategie pro zlepšení stávajících postupů hospodaření s vodou (implementace právních předpisů EU v oblasti vod), která zohledňuje také poznatky získané z předchozích projektů.

Na základě rozsáhlé analýzy politických dokumentů na místní a regionální úrovni, úrovni povodí a národní úrovni (analyzováno bylo více než 100 politických dokumentů obsahujících strategie týkající se hospodaření s vodou a adaptace na změnu klimatu) a shromážděných poznatků byl rozpoznán rozsah stávajících strategií. Následně byly identifikovány jejich nedostatky, které snižují jejich účinnost při implementování udržitelného hospodaření s vodou odolného vůči změně klimatu.

Pro operativní úroveň vodohospodářského plánování byla připravena podrobnější doporučení ve formě návodu krok za krokem. Operativní doporučení mají za cíl integrovat dynamiku dopadů změny klimatu do procesu plánování politických dokumentů přímo či nepřímo souvisejících s hospodařením s vodou. Jinými slovy, snaží se zajistit, aby cíle dokumentu byly splněny navzdory klimatickým rizikům. Pokyn se odvolává především na sadu nástrojů CC-ARP-CE a vzájemně obohacené projekty a zohledňuje předpoklady Evropské platformy pro adaptaci na změnu klimatu „Climate-ADAPT“.

Více informací můžete najít na webu projektu: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/TEACHER-CE.html

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.