Ztrácíme nejcennější lesy. Vědci z ČZU se připojují k jejich záchraně.

Praha, 23. června 2025 – Evropě zbývají poslední ostrůvky pralesovitých lesů a solitérních starých stromů, které po staletí spoluutvářejí charakter krajiny a poskytují domov mnoha ohroženým druhům. Přestože jejich význam roste, často se nacházejí mimo systematickou ochranu a čelí tlaku změn klimatu i intenzifikace využití krajiny. To chtějí změnit vědci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze v rámci mezinárodního projektu Resilient Trees.

Projekt Resilient Trees (plným názvem Old-Growth forests and Veteran Trees for Biodiversity and Resilient Landscapes) si klade za cíl tento stav změnit. Spojuje deset partnerů z osmi evropských zemí, včetně Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (FLD ČZU), která se zapojí do vývoje nástrojů pro identifikaci a správu těchto vzácných přírodních prvků. Koordinátorem projektu je Institut bioekonomiky spadající pod National Research Council v Itálii.

„Opatření k posílení ochrany starých lesů a habitatových stromů se stávají součástí většiny koncepčních a strategických dokumentů věnovaných úbytku biologické rozmanitosti a řešení nepříznivých důsledků klimatických změn v Evropě,“ uvádí doc. RNDr. Jan Hofmeister, Ph.D. z FLD ČZU.

Cílem projektu je mimo jiné:

  • vytvořit sjednocené postupy ochrany těchto ekosystémů, přizpůsobené různým podmínkám napříč Evropou,
  • podporovat výměnu zkušeností mezi regiony a odborníky,
  • zvýšit povědomí o jejich významu pro biodiverzitu, klima i kulturní dědictví.

„V souladu s těmito doporučeními se zvyšuje reálná ochrana některých zachovalých lesních stanovišť a habitatových stromů, avšak mnohé další doposud stále zanikají. Tento projekt vnímáme jako příležitost hledat cesty k posílení jejich ochrany v různých přírodních a společenských podmínkách několika evropských zemí,“ dodává Hofmeister.

Úvodní setkání všech partnerů projektu, tzv. kick-off meeting, proběhlo právě v těchto dnech (18.–20. června 2025) v prostorách  FLD ČZU v Praze. Během tří dnů se odborníci z celé Evropy věnovali plánování klíčových aktivit projektu, sdílení prvotních poznatků a navazování spolupráce, která má v příštích čtyřech letech přinést konkrétní opatření k ochraně nejcennějších přírodních prvků evropské krajiny.

Tento projekt je financován z výzkumného programu Evropské unie Interreg Europe. Výstup odráží pouze názory autorů a Evropská unie nenese odpovědnost za jakékoli použití informací v něm obsažených.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.