Platby za ekosystémové služby lesa a lesního hospodářství

O projektu:

Projekt z finančních mechanismů: NAZV ZEMĚ

Číslo projektu: QK23020008

Odpovědný řešitel za FLD: prof. Ing. Vilém Jarský, Ph.D.

Kontaktní osoba: prof. Ing. Vilém Jarský, Ph.D., jarsky@fld.czu.cz

Trvání projektu: 01/2023–12/2025

Anotace ČJ/AJ:

Cílem projektu je naplnit jednu z výzkumných potřeb Ministerstva zemědělství ČR, konkrétně bod Platba za ekosystémové služby vyplývající z mimoprodukčních funkcí lesa (PES). Na základě analýzy současných poznatků budou navrženy hektarové sazby přímých plateb za plnění ekosystémových služeb lesů a doplňkových (nadstavbových) plateb za intenzifikaci těchto služeb lesnickým sektorem. Doprovodnými dílčími cíli jsou: návrh změny lesního zákona, který by takové platby umožňoval; analýza administrativní náročnosti související s realizací systému PES; doporučení komunikačních nástrojů a přístupů pro přijetí principu PES vlastníky lesů a dalšími významnými zájmovými skupinami; ekonomická analýza dopadů realizace PES na vybrané vlastníky lesů.

The goal of the project is to fulfil the research needs of the MAgr. - the point Payment for ecosystem services resulting from non- production forest functions (PES). Based on the analysis of current knowledge, hectare rates of direct payments for the provision of forest ecosystem services and additional (superstructural) payments for the intensification of these services by the forestry sector will be proposed. Accompanying sub-goals are: a proposal for the Forest Act amendment, which would allow such PES; analysis of the administrative demand related to the implementation of the PES system; recommendation of communication tools and approaches for the adoption of the PES principle by relevant interest groups; economic analysis of the impacts of PES implementation on selected forest owners.