ASPEN DROUGHT

Název projektu: Investigating the effects of drought stress on adaptive profile of P. tremula genotypes using chlorophyll fluorescence kinetics and hyperspectral imaging
Zkrácený název projektu: ASPEN DROUGHT
Příjemce: Česká zemědělská univerzita v Praze – Fakulta lesnická a dřevařská
Řešitel: prof. Ing. Milan Lstibůrek, MSc, Ph.D.
Název operačního programu: European Plant Phenotyping Network 2020

 

Topol osika (Populus tremula L.) je rozšířeným druhem, který pokrývá většinu částí Evropy a Asie, a dále cenný druh dřeviny pro rozmanitost borealských lesů. Změna klimatu zvýší úbytek lesa v důsledku tepla a sucha. Vzhledem k tomu, že extrémní povětrnostní podmínky, jako je dlouhodobé sucho, mohou mít vliv zejména na pěstování sazenic, je v počátečním vývoji rostlin velmi důležitá tolerance vůči vodnímu stresu.

Hlavním cílem je prozkoumat tolerance topole osiky vůči stresu ze sucha a zotavení se ze stresu během raného vývoje rostlin. Tento výzkum je založen na nedestruktivních, vysoce výkonných technikách fenotypizace rostlin: denně sledovat růstové parametry a fluorescenční kinetiku chlorofylu, kombinované s hyperspektrálním zobrazováním v zařízeních „National Plant Phenotyping Infrastructure (NaPPI)“ v Helsinkách ve Finsku. Předpokládá se, že účinky ze stresu ze sucha na sazenice Populus Tremula povedou k fyziologickým a biochemickým změnám, které mohou být detekovány v růstu, fotosyntéze a listové spektrální odrazivosti dříve, než budou viditelné pro lidské oči, což naznačuje, že markery raného stádia k hodnocení stavu rostlin by pak mohli vyvinout.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.