INTER-EXCELLENCE

Název projektu Genetic variability of hyper-spectral reflectance in Scots pine ecotypes for selection of drought-resistant individuals
Příjemce Česká zemědělská univerzita v Praze – Fakulta lesnická a dřevařská
Řešitel prof. Ing. Milan Lstibůrek, MSc, Ph.D.
Celkové způsobilé výdaje 9 829 000 CZK
Datum realizace projektu 1.1.2020 – 31.12.2022
Název operačního programu INTER-EXCELLENCE

 

Hlavním cílem projektu je získat nové poznatky o genetické variabilitě hyperspektrální reflexe v lokálních ekotypech borovice skotské pro následný výběr jedinců odolných vůči suchu pomocí metod genomické selekce. Zaměřujeme se na multidisciplinární základní výzkum kombinující populační genomiku, fyziologii stresu a vícerozměrné optické snímání za účelem zkoumání adaptivního profilu borovicového lesa v podmínkách vyvolaného stresu ze sucha v časných vývojových stádiích. Dále se snažíme posoudit vztah četných fyziologických markerů k hodnocení zdraví rostlin v raném věku, protože tyto mohou sloužit jako nepřímý ukazatel adaptivních vlastností. Tento projekt by měl odpovědět na některé otázky týkající se přežití nově založených lesních plantáží, což je předpoklad pro rozsáhlou funkční integritu evropských lesních ekosystémů.

Specifické cíle výzkumu jsou definovány takto:

  • Rozsáhlá analýza údajú in-situ od potomků místních ekotypů borového lesa
  • Realizace řízených experimentů v růstových komorách s indukovaným suchem s následnou genotypizací SNP (Single Nucleotide Polymorphism)
  • Genetické hodnocení pokusů o potomstvo in-situ a kontrolovaných experimentů
  • Zvýšení měřítka laboratoře pomocí spektroskopického měření na vzorcích jehly na úrovni hyperspektrálního zobrazení získaného pomocí hyperspektrální kamery nesené dronem

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.