Název projektu Excelentní výzkum jako podpora Adaptace lesnictví a dřevařství na globální změnu a 4. průmyslovou revoluci
Zkrácený název projektu EVA4.0
Číslo projektu CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_019/0000803
Příjemce Česká zemědělská univerzita v Praze – Fakulta lesnická a dřevařská
Řešitel prof. Ing. Marek Turčáni, PhD.
Celkové způsobilé výdaje 357 833 275,83 CZK
71,35 % Příspěvek Unie 255 314 042,3 CZK
23,65 % Veřejné zdroje 84 626 569,73 CZK
5 % Vlastní kofinancování 17 891 663,8 CZK
Datum realizace projektu 01/10/2017 – 30/06/2023
Grantor Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Název operačního programu Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání

Cílem projektu je zřízení nové organizační jednotky na Fakultě lesnické a dřevařské na ČZU v Praze (EVA4.0) pod vedením vynikajících vědců z USA, Evropy a ČR, která bude provádět výzkum v navrhovaných oblastech na světové úrovni. Vědecký tým bude tvořit přibližně 50členný tým složený z nově zaměstnaných excelentních vědců na pozicicích vedoucího projektu, vedoucích tří výzkumných programů, klíčových zahraničních a domácích vědců (celkem 17 excelentních vědců) na pozici vedoucí podprogramů a také domácí vědci (více než 25 odborníků) pro konkrétní vědecké části. Další důležitou součástí týmu budou vysoce motivovaní postdoci (asi 20 domácích a zahraničních), studenti doktorského studia (asi 30) a excelentní zahraniční konzultanti (nejsou v projektu zaměstnáni, jejich aktivity jsou plánovány v režimu na den v počtu kolem 30). Poslední budou sloužit jako poradenské orgány, které zaručí vysokou kvalitu výzkumu.

Projekt tak pomůže svolat potřebné lidské zdroje a moderní infrastrukturu, která (kromě excelentího výzkumu) umožní týmu zahájit větší počet mezinárodních projektů a zveřejnit výsledky projektu v nejlepších periodikách. Projekt je zaměřen na aktuální a budoucí problémy v lesnictví (včetně biologického základu lesních ekosystémů v mírných a výjimečně také v subtropických a tropických zónách) a dřevařském průmyslu v ČR vyvolaném globální změnou. Budeme hledat excelentní, vědecky ověřené výsledky nezbytné pro zařazení obou oborů do průmyslu 4.0. Projekt zdůrazňuje nejdůležitější oblasti, ve kterých je výzkum nezbytný – ve třech programech:

• - Biologie (program B = Program 1);
  • - Lesnictví, včetně systémů podpory rozhodování pro všechny tři program (program L = Program 2);
  • - Dřevařské vědy (program D = Program 3).

Cílový výzkum je:

Výzkum zvířat a rostlin v interakci s globální změnou; Výzkum změn ve výrobě dřeva a nedřevnatých lesních funkcí ve vztahu ke globální změně a průmyslu 4.0; Výzkum nových materiálů a technologických procesů na bázi dřeva jako reakce na globální změny a požadavky průmyslu 4.0. Tyto horizontální linie výzkumu jsou horizontálně propojeny výzkumem modelů systémů pro podporu rozhodování v lesnictví a dřevařském průmyslu jako příprava na globální změnu a požadavky průmyslu 4.0.