Agrolesnictví v České republice posiluje díky novým nástrojům a platformám

Partnerské projekty 101060635 ReForest a 101059794 DigitAF financované Evropskou Unií uspořádaly dne 10. dubna ve spolupráci s Českým spolkem pro agrolesnictví seminář zaměřený na aktuální trendy a inovace v oblasti agrolesnictví. Dopolední část semináře představila výsledky a nové poznatky z výzkumu realizovaného v rámci těchto projektů, včetně inovací zaváděných v živých laboratořích.

V rámci mezinárodního projektu ReForest, který koordinuje Fakulta lesnická a dřevařská ČZU, byla prezentována znalostní platforma ReForest Knowledge Hub. Tato nová online platforma si klade za cíl sjednotit roztříštěné informace o agrolesnictví a vytvořit aktivní komunitu. Uživatelé zde naleznou odborné články, odkazy na zahraniční zdroje, podpůrné online nástroje pro agrolesnictví, inspirativní filmové dokumenty a další relevantní materiály. Poprvé byla také předvedena online mapa agrolesnických subjektů, do které se nyní mohou zdarma registrovat zemědělci z celé České republiky, což usnadní networking a sdílení zkušeností.

Projekt DigitAF představil inovativní nástroje pro podporu správného výběru dřevin do agrolesnických systémů, konkrétně AgroforesTreeAdvice a Deciduous. Dále byly představeny nástroje pro hodnocení a vázání uhlíku, CARAT a Farm Carbon Calculator, které pomohou zemědělcům lépe porozumět environmentálním dopadům jejich hospodaření.

Komentovaná procházka v dendrologické zahradě Průhonice v odpoledních hodinách přinesla cenné poznatky přímo z terénu. Pod záštitou Českého spolku pro agrolesnictví se účastníci vydali na procházku, kde se živě diskutovaly konkrétní dřeviny s potenciálem pro agrolesnické systémy v našich podmínkách. Odborníci představili rozmanité druhy stromů a keřů, přičemž detailně rozebrali jejich růstové charakteristiky, specifické nároky na stanoviště a především jejich produkční i environmentální přínosy. Živá diskuze se rozvinula kolem praktických aspektů začleňování těchto dřevin do zemědělské krajiny a účastníci aktivně sdíleli své dotazy a dosavadní zkušenosti.

Seminář nabídl konkrétní podpůrné nástroje a inicioval budování silné agrolesnické komunity v ČR, čímž posiluje roli zemědělců v zavádění inovativních zemědělských postupů.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.