FISC – nové vědecké centrum na FLD

Na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze zahájilo činnost nové mezinárodní výzkumné centrumForest Invasion Synthesis Centre (FISC). Jeho cílem je propojit přední světové odborníky, kteří se zabývají problematikou biologických invazí v lesních ekosystémech, a společně hledat cesty, jak těmto invazím lépe rozumět, předcházet jim a efektivně reagovat na jejich dopady. 

Vznik FISC je výsledkem prestižního grantu ERA Chair v rámci evropského programu Horizon Europe. Tento grant umožnil nejen vznik samotného centra, ale také příchod výjimečné osobnosti – amerického vědce Dr. Andrewa M. Liebholda, jednoho z nejuznávanějších expertů v oblasti invazních druhů. Dr. Andrew M. Liebhold působí jako hlavní vědecký pracovník FISC a stojí v čele vznikajícího výzkumného týmu. 

FISC je unikátní i tím, že bude fungovat podle modelu center syntéz, který se již osvědčil v jiných oblastech socioekologického výzkumu po celém světě. Neopírá se o tradiční strukturu akademických týmů, ale organizuje svou činnost prostřednictvím pracovních skupin složených z vědců, inovátorů a expertů z různých institucí a zemí. Každá skupina se schází dvakrát až třikrát ročně při intenzivních týdenních setkáních, během nichž se zaměřuje na konkrétní výzkumný problém z oblasti invazní ekologie. Mezi těmito setkáními pokračuje spolupráce formou online konzultací, návštěv jednotlivých institucí a společného publikování. Symbolickým zahájením činnosti centra bylo inaugurační sympozium, které se uskutečnilo ve dnech 6.–8. května 2025 v areálu ČZU. Tato akce přilákala špičky světové vědy z oblasti invazní biologie a nabídla platformu pro výměnu poznatků o problematice biologických invazí v lesních ekosystémech napříč kontinenty i disciplínami. 

Mezi řečníky byli odborníci jako například: prof. Petr Pyšek z Botanického ústavu AV ČR, jeden z nejcitovanějších světových vědců v oblasti invazní ekologie, Dr. Martin A. Nunez z University of Houston, který se dlouhodobě zabývá invazemi dřevin a jejich dopadem na lesní společenstva, prof. Michael Wingfield z University of Pretoria, přední světový mykolog a lesní patolog či Dr. Rebecca Epanchin-Niell z University of Maryland. 

 

Projekt HIVE 101187384. Financováno Evropskou unií. Názory a stanoviska vyjádřená v tomto textu jsou však pouze názory autora (autorů) a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie ani Evropské výkonné agentury pro výzkum. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost. 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.