Zkoumáme nejzachovalejší pralesy Evropy. Fagarash, Rumunsko

Název projektu: Dynamika, struktura a biodiverzita v horských smrkových (Picea abies (L.) Karst.) lesích střední a východní Evropy

Popis:

Lesní ekosystémy jsou dynamické a jejich složení i struktura se nepřetržitě mění. Tyto změny jsou řízeny procesy, které fungují na různých prostorových a časových úrovních, a to od maloplošných kompetičních vztahů, až po změny klimatu na úrovni tisíciletí, včetně interakcí mezi nimi. Jedna z hlavních hnacích sil dynamiky lesních porostů jsou přírodní disturbance (narušení). Pochopení ekologické hodnoty disturbancí, které ovlivňují strukturu a vývoj lesa, významně přispívá k bližšímu porozumění dynamiky lesa a k tvorbě různých modelů lesnického managementu.

Stěžejním problémem pro zohlednění režimů přírodních disturbancí v lesnických hospodářských plánech je nedostatek referenčních lokalit na úrovni krajiny, kde by se mohla zkoumat dynamika lesa a s ní související procesy. Pro porozumění vývojových trajektorií, vedoucích k různorodým strukturám lesa a jejich historické variabilitě a pro jejich převedení do lesnické praxe, je nutné studovat přirozené lesní ekosystémy, které jsou co nejméně dotčeny lidskou činností.

Cílem projektu byla kvantifikace heterogenity režimu narušení a popis rozličných porostních vývojových trajektorií ovlivňujících strukturu lesa a potenciálních faktorů majících vliv na tyto procesy. Trvalé výzkumné plochy byly založeny ve střední a východní Evropě v pohoří Karpat, kde se nacházejí jedny z posledních rozsáhlých fragmentů subalpínských přirozených smrkových porostů.

Výsledky našeho výzkumu ukázaly, že v minulosti byly tyto přirozené lesy ovlivňovány disturbancemi s širokou variabilitou, což naznačuje, že management na úrovni krajiny by neměl napodobovat pouze pozdně-sukcesní stádia lesa, ale i strukturu a složení lesa, které jsou výsledkem ostatních režimů narušení.

Fig 1. Hypothetical patterns in large-scale disturbance chronologies indicating regional vs. local determination.

Fig. 2. Geographical location of the study stands with 560 plots within central Europe.

Výstupy projektu:

• - Trotsiuk V., Svoboda M., Weber P., Klesse S., Pederson N., Janda P., Martin-Benito D., Mikolas M., Seedre M., Bace R., Mateju L., Frank D. 2016 “The legacy of disturbances on individual tree and stand-level above ground biomass accumulation and stocks in primary mountain Picea abies forests”. For. Ecol. Manag. 376, 108-115.
  • - Primicia I., Camarero J.J., Janda P., Čada V., Morrissey R.C., Trotsiuk V., Bače R., Teodosiu M., Svoboda M. 2015. “Age, competition, disturbance and elevation effects on tree and stand growth response of primary Picea abies forest to climate“. For. Ecol. Manag. 354, 77–86.
  • - Zemanová L., Trotsiuk V., Mikoláš M., Bače R., Svoboda M., Morrissey R.S. 2017 “Old trees as a key source of epiphytic lichens persistence and spatial distribution in mountain Norway spruce forest”. Forest Ecology and Management.  doi:10.1007/s10531-017-1338-4
  • - Mikoláš, Martin, Marek Svitok, Martin Tejkal, Pedro J. Leitao, Robert C. Morrissey, Miroslav Svoboda, Meelis Seedre, and Joseph B. Fontaine. "Evaluating forest management intensity on an umbrella species: Capercaillie persistence in central Europe." Forest Ecology and Management 354 (2015): 26-34.
  • - Bosela M., Lukac M., Castagneri D., Sedmak R., Biber P., Carrerd M., Konopka B., Nola P., Nagel T., Popa I., Roibu C.C., Svoboda M., Trotsiuk V., Bu¨ntgen U. 2017. “Contrasting effects of environmental change factors on the radial growth of co-occurring beech and fir trees across Europe”. Science of the Total Environmnet.
  • - Mrhalova H., Trotsiuk V., Svoboda M., Janda P., Bace R., Cada V., Mikolas M. 2015 “Canopy accession strategies of Norway spruce [Picea abies (L.) Karst.] in primeval mountain forests of Calimani and Giumalau, Romania“. Reports of Forestry Research. 60, 211-217. (In Czech. “Strategie dosažení horního stromového patra smrku ztepilého [Picea abies (L.) Karst.] v přirozených lesích Rumunska”).