Erich Václav

Dřevařský pavilon je zázrak!

Prof. Ing. Erich Václav, DrSc. (*1930,†2018)

) promoval v roce 1953 na Fakultě lesnické, tehdy ještě na ČVUT, ale rok předtím už byla založena VŠZ v Praze, kde pak pokračoval v aspirantuře.

 

 

 

Pane profesore, vždycky jste se chtěl věnovat lesu a lesním dřevinám?

Tématem mé diplomové práce bylo zalesňování hald, tomu jsem se chtěl věnovat, ale takzvanou umístěnku jsem dostal na vědeckou aspiranturu na fakultě. Pocházím z Beskyd a říkal jsem si, no co, tři roky to v Praze vydržím a potom se vrátím domů. Ve výzkumné práci jsem se pak zaměřil na šlechtění lesních dřevin. To byl tehdy zcela nový obor.

 

Stal jste se posléze prvním kandidátem věd v oboru šlechtění lesních dřevin?

Ano.

 

A vrátil jste se do Beskyd?

Kdepak! Ty tři roky se hodně protáhly. Na naší univerzitě učím už víc než 60 let.

 

V čem se za tu dobu univerzita nejvíc proměnila?

Když vidím Dřevařský pavilon, musím říct, že je to přímo zázrak. Za mých časů dřevařské obory vůbec nebyly, natož aby měli studenti takové zázemí! Dřevařské obory bylo možné studovat jedině ve Zvolenu na Slovensku. V roce 1968 jsme tuto debatu znovu otevřeli, ale bylo rozhodnuto, že stačí obory vyučované ve Zvolenu a v Brně na Mendelově univerzitě.

Až po roce 1990 jsme dostali šanci.

Nicméně i během dočasného zrušení Fakulty lesnické jsem celé ty roky zůstal univerzitě věrný. Pracoval jsem ve šlechtitelské stanici v Kostelci nad Černými lesy nebo jako expert na tropické lesy v Asii a Africe. S profesorem Ročkem jsme také působili ve FAO. Tropické lesnictví jsem pak přednášel ještě dlouho po roce 2000.

 

Co byste na základě svých zkušeností chtěl dnes studentům předat především?

V posledních letech jsem studentům připomínal, že jsme vychovali na osmdesát expertů s postgraduálním vzděláním, kteří úspěšně působili v tropech. Když to přepočteme, my Češi jsme v tropech odpracovali dvě stě let! To mluví samo za sebe. Není důležité, jak velký jsme národ ani kde leží naše země, ale co umíme!

 

To je výmluvná odpověď na otázku, zda má smysl, abychom měli několik lesnických a dřevařských fakult v tak malé zemi, jako je Česko…

Rozhodně. Nepochybuji o tom, že nedávno otevřený Dřevařský pavilon přinese Fakultě lesnické a dřevařské i ČZU další rozkvět!

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.