Jana Adámková

Ing. MgA. Jana Adámková

Studentka 3. ročníku oboru Ochrana lesů a myslivost.

Koníčkem je jí lovecká kynologie, které se věnuje nejen v rámci studia, výzkumu a zaměstnání, ale i v osobním životě. Vlastní chovatelskou stanici foxterierů, je aktivní členkou Klubu chovatelů foxteriérů a rozhodčím z výkonu loveckých psů pro ostatní plemena.

O studiu na FLD a kynologii se rozhovořila společně se svojí kolegyní Ing. Kateřinou Benediktovou:

1. Co vás přivedlo ke studiu doktorského programu na FLD?

J.A.: Součástí naší rodiny jsou odjakživa pejsci a možnost zabývat se chováním psů v rámci studia mě oslovila.

K.B.: U mě to bylo od začátku dílo náhody. Kamarádka přišla jednoho dne s informací, že na FAPPZ ČZU otevřeli obor Kynologie, který lze studovat i dálkově (v té době už jsem několik let pracovala v naší rodinné firmě). Zkusily jsme přijímačky, já se dostala, kamarádka ne. O rok později jsem dostala radu, abych si navíc zapsala předmět Myslivost na sousední FLD, získám tím automaticky i lovecký lístek. Tak jsem potkala doc. Vlastimila Harta a později i prof. Hynka Burdu (můj současný školitel). Na první přednášce doc. Hart zmínil, že hledá na bakalářské práce studenty se zájmem o „psí témata“. Sdělení, že vlastním 16 psů, ho velmi překvapilo a myslím, že i nadchlo. Na tématu jsme se snadno domluvili, stejně tak později i na tématu diplomové práce. S doktorským studiem jsem dlouho váhala, přeci jen se jednalo o velkou životní změnu. Naštěstí jsem měla (a dosud mám) i velkou oporu v mé rodině, která mi od počátku fandila a podporovala mě. Těsně před koncem magisterského studia mi Vlasta zavolal, že musím hned sednout k počítači, protože za pár hodin je uzávěrka studentské konference Master 2015. Než jsem o tom mohla popřemýšlet, byla jsem přihlášená. Se svojí DP jsem skončila na 2. místě, získala Korfovo stipendium a to definitivně rozhodlo.

 

 2. Jakou problematikou se v rámci svého studia zabýváte?

J.A.: Témata Katky a mé jsou velmi úzce propojena, díky tomu nás doktorské studium svedlo dohromady. Obě se zabýváme smyslovým vnímáním a dále se pomocí behaviorálních přístupů snažíme získat nové poznatky o prostorové orientaci loveckých psů a o možném propojení těchto schopností s magnetorecepcí.

K.B.: Každá z nás se však zabývá problematikou z trochu jiného úhlu pohledu a tím se vzájemně doplňujeme.

 

3. Pracujete v rámci širšího týmu?

 J.A.:  Spolupracujeme se spoustou členů z naší domovské katedry (Katedra myslivosti a lesnické zoologie), ale i s lidmi z Katedry obecné zootechniky a etologie FAPPZ, a také s vynikajícími vědci z německé Univerzity Duisburg-Essen, kteří se věnují výzkumu biologie podzemních savců a smyslové ekologii.

K.B.: Máme obrovské štěstí, že můžeme pracovat v širším týmu. Je to neuvěřitelně přínosné. Neformální týmové diskuze dokážou přinést skvělé nápady a nové svěží myšlenky.

 

4. Plní Ph.D. studium na fakultě vaše očekávání?

 J.A.: Jsem maximálně spokojená. Otevřely se mi nové obzory, našla jsem nové přátele…

 K.B.: Souhlasím. Když se ohlédnu zpátky, rozhodnutí zkusit Ph.D. studium bylo jedno z nejlepších v mém životě. Můžu dělat, co mě baví. Je to velmi zajímavá práce, která vás nabíjí energií. Potkáváte skvělé lidi, kolegy, se kterými si máte co říct, dostanete se do míst, kam byste se běžně nedostali. A navíc jsem v neustálém kontaktu se svými psy, jsou to mé studijní objekty.

 

5. Postrádáte něco konkrétního?

 J.A.: Terénní práce stojí spoustu času a námahy a stipendia nejsou nijak vysoká. Samozřejmě, že lze získat peníze v rámci projektu IGA. Ale nikdy dopředu nevíte, zda se žádostí uspějete a hlavně nastavené termíny jsou šibeniční.

 K.B.: Způsob odměňování doktorandů nepovažuji za úplně šťastný. Práce v terénu je časově náročná, jak už zmínila Jana a základní ani dodatkové stipendium nepokryjí nutné životní náklady studenta. Je to škoda pro obě strany, protože potenciál opravdu šikovných Ph.D. studentů tak zůstává z velké části nevyužitý. Teď mluvím hlavně za své kolegy. Protože jak jsem už řekla, mám to obrovské štěstí, že jsem získala Korfovo stipendium. Nejsem tak nucena hledat ještě jiný zdroj příjmů a můžu se naplno věnovat studiu a všemu, co s tím souvisí.  

Samozřejmě je skvělé, že existuje možnost získat peníze z projektů IGA nebo CIGA. Ale začít se zcela novým tématem, kde vymýšlíte vše od základů, přináší značný stres. Bylo by dobré mít možnost požádat v případě časové nouze o prodloužení termínu. A jak podotkla Jana, jsou to peníze, se kterými nelze počítat dopředu.

 

6. Máte pocit, že vám doktorské studium na FLD otevřelo dveře do světa vědy?

 J.A.:  No, řekla bych, že nám umožnilo nahlédnout pod pokličku vědy, seznamovat se s postupy bádání a nasávat nové informace. Za všechny zkušenosti jsem vděčná. Potkaly jsme skvělé odborníky, jako jsou prof. Hynek Burda a prof. Luděk Bartoš, kteří jsou velmi ochotní a vždycky si na nás najdou čas.

 K.B.:  Ano dokořán. Ale zatím stojíme na prahu, zíráme a snažíme se naučit co nejvíc. I když, teď ve 2. ročníku už mám pocit, že jsem se o krok posunula za práh.

 

7. Co vám z doby studií nejvýrazněji utkvělo v paměti?

J.A.:  Hodiny strávené v terénu přinášejí spoustu nevšedních zážitků. Neúspěšné zdolávání strouhy poblíž uhelné haldy s hlubokým ponorem do černého bahna, neplánovaná jízda na praseti se snahou ho zkrotit…, hodně napínavých chvil nám ale připravují i naši psi.

K.B.: Zpravidla je to tak, že Jana je hlavní aktér a já to fotím. Ten skok do bahna se opravdu zapomenout nedá. Vynoří se něco, co nejenže nepřipomíná Janu, ale dokonce ani člověka.

Ale jedinečná jsou i blízká setkání s některými zajímavými živočichy, třeba s nádherným jelenem nebo s chráněnou slukou lesní.

 

8. Jakou máte představu o svém profesním směřování?

J.A.:  Lákalo by mě zůstat na fakultě kvůli vědě, a navíc baví mě učit a pracovat se studenty.

K.B.: O budoucnosti zatím raději moc nepřemýšlím. Děsí mě představa, že by vše mohlo za dva roky skončit. Rozhodně bych ale chtěla pokračovat ve výzkumu, který dělám a zůstat v kontaktu s lidmi, s nimiž spolupracuji. Uvidíme, co budoucnost přinese. Psí svět totiž stále skrývá mnoho tajemství i netušených momentů.

 

 9. Váš vzkaz našim budoucím studentům doktorského studia

J.A.: Do projektu IGA vstupujte s daty. Připrav se a žádej! Jeď na Erasmus!

K.B.: Užijte si studium! Studujte ne pro titul, ale pro rozšíření obzoru. Věnujte studiu čas a energii. Řešte projekty IGA a CIGA, jenom počítejte s tím, že příprava je náročná na čas. A nezapomeňte na jazyky! Na FLD je možnost navštěvovat jazykové kurzy zdarma a Erasmus+ je také skvělá příležitost. 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.