Petr Stiblík

Mgr. Petr Stiblík
Ochrana lesů a myslivost, 3. ročník

  1. Co vás přivedlo ke studiu doktorského programu na FLD?

Především ostatním můj současný školitel, doc. Jan Šobotník. Nevěděl jsem vůbec, co budu po ukončení magisterského studia dělat. Na několika entomologických kurzech na Přírodovědecké fakultě se výukou podílel i Honza a část vyučování tehdy kvůli hezkému počasí probíhala i v Mrtvé Rybě (studentský klub PřF) a tam slovo dalo slovo. Druhým významným impulzem byla účast na studentské konferenci MASTER 2014, na níž jsem tehdy získal od děkana FLD Korfovo stipendium za prezentaci svojí diplomky. To rozhodlo.

  1. Jakou problematikou se v rámci svého studia zabýváte?

Evoluční ekologií termitů. Ještě na PřF jsem se zabýval behaviorální manipulací hostitelů jejich parazitoidy, ale experimentální chov se nevyvedl a dat bylo málo. Proto se nakonec moje diplomová práce zabývala fylogenetickou revizí tribu Microdontomerini z čeledi Torymidae (Chalcidoidea). S tím ale nastala nutnost naučit se molekulární metody, preparování a práci na elektronovém mikroskopu. Dnes především molekulární metody aplikuji při výzkumu termitů. Název mojí dizertace zní Evoluční ekologie termitů a v současnosti zkoumám vztahy mezi termity a symbiotickými organizmy, jako jsou bakterie nebo houby.

  1. Pracujete v rámci širšího týmu?

Mám to štěstí spolupracovat s naprosto špičkovými odborníky v oblasti termitologie díky svému školiteli a jeho bohatým mezinárodním kontaktům.

  1. Plní PhD studium na fakultě vaše očekávání?

Tušil jsem, že součástí studia budou práce v terénu, ale nečekal jsem, že téměř polovinu každého akademického roku strávím na expedicích v cizině. Ale rozhodně bych neměnil. Za pochodu jsem se musel naučit komunikovat španělsky, v tok pisin (PNG) a v cizí řeči musím zvládat nejen organizování zahraničních terénní výzkumů, ale i výzkum jako takový.

  1. Postrádáte něco konkrétního?

Ani ne, ale některé věci mě štvou. Třeba komplikované a na začátku kalendářního roku téměř nekonečné papírování  - závěrečné zprávy, průběžné zprávy GAČR, psaní projektů, vyplňování cesťáků apod. A také, že se jedna sekretářka stará o 2 katedry. To považuji za hodně nešťastné řešení…

  1. Máte pocit, že vám doktorské studium na FLD otevřelo dveře do světa vědy?

Jak už jsem naznačil, pro moji vědeckou činnost je klíčová osoba mého školitele.

  1. Co vám ze studií nejvýrazněji utkvělo v paměti?

Můj první LSFF v roce 2014. Je to jednoznačně nejlepší akce za celý akademický rok! Škoda jen, že se do ní více nezapojují studenti. Také mě překvapila míra výstavby v areálu ČZU. K nejsilnějším zážitkům ale samozřejmě patří moje pracovní výjezdy za hranice Evropy.

  1. Jakou máte představu o svém profesním směřování?

Nemám jasný cíl, zbytečně neplánuji. Právě teď dělám, co mě baví a tak bych to chtěl mít vždy. Studium je pro mě možností naučit se nové věci, které mohu později uplatnit, možností poznat nové lidi a vytvořit si strategické kontakty a nová přátelství. Díky naší mezinárodní spolupráci je téměř jisté, že se po skončení doktorátu někam vydám. Rád bych třeba do Japonska.

  1. Váš vzkaz našim budoucím studentům doktorského studia

Cestujte! To je věc, které nikdy nebudete litovat.
Využijte Erasmus! Kdy, když ne teď?!

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.